Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi Nasıldır?

Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi hangi renktir? diye merak mı ediyorsunuz? Bu yazımızda Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi; hakkında her şeyi açıklayacağız. Yenid oğan bebeklerin göz rengi ilk doğduğu andan itibaren gri tonuna yakın bir renktedir. Bunun sebebi ise göz pigmentleridir. Hızlıca Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi hakkında bilgi edinelim.

Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi

Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi: Bebeklerde göz rengini oluşturan pigmentler henüz tam belirginleşmemiştir. Birçok bebeğin gözlerinin renkleri, çok net seçilmeyen grimsi renktedir. Ama unutulmaması gereken, göz rengi genetiktir. Anne ve babanın göz renginden kaynaklıdır. En çok bebeğin büyüdüğü zamanki göz rengi merak edilmektedir. Bebeklerin göz rengi 6 – 8. aydan ayda ortaya çıkmaya başlar.

Yeni doğan bebeklere göz muayenesi yapılırken, çocuk doktoru için önemli olan göz bebeklerinin eşit olup olmadığı, göz bebeklerinden dışarıya yansıyanın kırmızı renkte olması, göz bebeklerinin kırmızı parlaması doktor için önemli bulgulardandır. Çocuk doktoru genellikle ilk muayenede göz rengi ile ilgili hiçbir şey söylememeyi tercih etmektedir. Aylar içinde yavaş yavaş göz rengi ortaya çıkmaktadır.

Bebeğin göz rengi çok büyük bir olasılıkla anne ve babadan gelen genlerle belli olmaktadır. Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi, Eğer ailede renkli gözlü birisi varsa, bebek renkli gözlü olabilir. Bunu anlamak için en erken 6. Aya kadar beklemek gerekir. Çocuk doktoru da 6. aydan önce genellikle göz rengi ile ilgili hiçbir yorum yapmamayı tercih etmektedir.

Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi
Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi

Bebeklerde Göz Renkleri Hangi Ayda Belli Olur?

Bebeklerin göz renkleri, doğduklarında pek belirgin değildir. Genellikle grimsi renkte gözleri vardır. Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi, Nadiren çok açık tenli anne ve babanın çok açık renkli gözleri varsa, belki yeni doğan döneminde de bebeğin gözü açık olacaktır diye tahmin edilmektedir. Ama bu çok nadir olan bir durumdur. Bebeğin ten rengi doğduktan sonra daha çabuk belli olmaktadır. Bebeğin göz renginin belli olabilmesi için 6. ayın beklenmesi gerekir. Bebeğin göz rengi anne ve babadan gelen genlerin belirlediği bir renktir.

Bu nedenle eğer aile büyüklerinde renkli gözlü kişiler varsa, bu genler kuşaklar boyunca aktarılarak bebeğe geçerse bebeğinde gözleri renkli olmaktadır.

Bebeklerin Göz Rengi Nasıl Oluşmaktadır?

Bebeğin göz rengini belirleyen faktör genlerdir. Anne ve babadan geçen göz rengi üzerinde etkili genler arasındaki etkileşim sonuç vermektedir. Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi, Eğer anne veya babanın gözleri renkli ise bu renkli göze yol açan gen eğer bebeğe geçerse bebeğin göz rengi renkli olabilir.

Ama unutulmaması gereken genler arasındaki etkileşimlerin sonuçları 6. aydan sonra daha net görülmektedir. Çocuk doktorları genellikle göz rengi hakkında 6. aydan önce cevap vermezler. Çünkü yanılma payı çok yüksektir. Ailedeki göz rengine bakılarak tahminlerde bulunabilir.

Göz rengini belirleyen genler kuşaktan kuşağa geçip, herhangi bir aile ferdinde ortaya çıkmaktadır. Bebeğin anne ve babasının gözleri renkli olmasa bile, daha büyüklerde, anneanne, babaanne, dedeler, bunların gözleri renkli ise bu genler torunlarına da geçerek onların gözlerinin renkli olmasına yol açmaktadır. Bebek Bakım Kategorimize göz atabilir ve diğer makalelerden faydalanabilirsiniz.

“Yenidoğan Bebeklerde Göz Rengi Nasıldır?” üzerine 4 yorum

  1. kesinlikle çok ilgimi çeken bir yazı oldu sonuna kadar merakla okudum yazıyı hazırlayanların ellerine sağlık teşekkür ediyorum

    Cevapla

Yorum yapın