Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda anneliğe veya babalığa kavuşmuş ya da kavuşmayı bekleyen adaylar için Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır?;sorusunu yanıtlayacağız. Yenidoğan bebeğinize neler yapmalısınız veya neler yapmamalısınız bunları anlatacağız.

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dünya’nın en güzel hislerinden olan annelik ve babalık duygusu, bebeğinizi kucağınıza almadan önce başlar. Bu yüzden ebeveynler bebeklerini beklerken onların aynı zamanda üzerine titrerler. Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? diye merak etmeniz de bu yüzden gayet normaldir. Hızlıca Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? yanıtına geçelim:

1- Bebeğinizin Cildine Dokunun

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır?: Bebeğinizin cildi yumuşak ve pürüzsüz olmakla birlikte güçlü ve dirençlidir de. Cilt vücudun en geniş organıdır; bir grup hücre bir araya gelerek ince fakat dayanıklı bir bariyer oluşturur. Cilt, yaşam boyunca kendisini sürekli yeniler, hatta bu süreç doğumdan önce başlar.

Yine de pek çok yeni doğanın cildi ilk başta mükemmel değildir. Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Doğumdan sonraki ilk birkaç günde kayda değer soyulma, kızarıklık ve pul pul olma durumlarından endişelenmeyin. Bilekler, dizler ve ayaklar gibi alanlar havaya maruz kalmaya alışırken kanayabilirler bile. Bunların tümü normaldir. Çatlamış veya kanayan cildi korumak için hafif bir cilt nemlendirici kullanın. Bebeğinizin cildi çok kısa süre sonra kalınlaşacak ve pürüzsüzleşecektir.

2- Cildini Nemlendirin

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Bebeğinizin cildini sağlıklı tutmak için doğal yumuşaklığını ve gücünü korumanız gerekir. Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Bebeğinizin cildi soyulmuyor olsa bile nemlendirici kullanmanız yararlıdır. Günlük nemlendirme için vazelin veya bebekler için formüle edilmiş bebe losyonlarını deneyin. Mineral yağ veya vazelin gibi bileşenleri olan kokusuz ürünleri alabilirsiniz. Bebeğinizde kullandığınız normal nemlendirici alfa hidroksi asitler veya güneş filtresi içermemelidir. Bileşenlerin herhangi birine olası hassasiyet ön kola küçük bir miktar uygulayarak kontrol edilebilir.

Aslında kendi vücudunuzda kullandığınız aynı nemlendiriciyi kullanmak mükemmel bir seçimdir, çünkü siz ve bebeğiniz her zaman birbirinize dokunmaktasınız. Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Ne seçerseniz seçin hep aynısını kullanın ki bebeğiniz çeşitli ürünlerin farklı bileşen karışımlarına alışmak zorunda kalmasın.

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

3- Güneşten Sakının

Bebekler direkt gün ışığından uzak tutulmalıdır. Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Bir bebek 10-15 dakika kadar kısa bir sürede bile güneş yanığı olabilir, bulutlu günlerde bile.

İlk savunma hattı giyimi olmalıdır. Sıcak günlerde bebeğinize kollarını ve bacaklarını örten hafif pamuklu kıyafetler giydirin ve her dışarı çıkardığınızda geniş kenarlı bir şapka giydirdiğinizden emin olun. Güneşin en kuvvetli olduğu 11.00 – 15.00 saatleri arasında bebeğinizi dışarı çıkarmaktan kaçının.

Uzmanlar bebeklerin yaşamlarının ilk 12 ayında güneşten tamamen uzak tutulmalarını tavsiye etmektedir. Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Yeni yürümeye başlayan bebekler ve küçük çocuklar için en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın. Yine de unutmayın ki, güneş kremi koruyucu kıyafetlerin yerini almaz. Güneş kremini yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun güneşe maruz kalan yüzünde, ellerinde ve ayaklarında kullanın.

4- Tırnaklarına Önem Verin!

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Bebeğinizin küçük el tırnakları çok ince ve keskindir ve şaşırtıcı derecede hızlı uzarlar! Bunları en azından haftada iki kez kesme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu önemlidir çünkü yeni doğanlar kendi tırnaklarıyla yüzlerini çizebilirler.

Tırnaklarını keserek düzeltmek için yumuşak zımparalı bir tırnak törpüsü, bebek tırnak makası veya bebekler için olan makasları kullanın. Bu işi bebeğiniz uyurken yapmak daha kolay gelebilir. Parmak ucundaki cildi kesmemek için parmağını sıkıca tutun ve parmağın dolgun olan kısmını bastırarak tırnağı kesin. Eğer bir miktar kan çıkarsa paniklemeyin, bu elinizden geleni yapmanıza rağmen en az bir kez olabilir. Kanamayı durdurmak için sadece biraz basınç uygulayın.

Ayak tırnakları çok daha yavaş uzar ve genellikle çok yumuşaktır. El tırnakları kadar kısa kesilmelerine gerek yoktur; ayda bir veya iki kez kesmek yeterlidir. Ete batık gibi görünseler bile, bebekler nadiren batık tırnaklardan muzdariptirler. Eğer ayak tırnaklarının etrafındaki cilt kızarırsa, iltihaplanırsa veya sertleşirse doktorunuzu arayın.

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır
Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır

Yenidoğan Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?

Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Yeni doğan bebeğinizi sıcak ve rahat tutmak için kendi giydiğiniz kıyafetlerin bir kat fazlasını giydirin. En sıcak günler hariç olmak üzere, yeni doğanlar için bu bir fanila ve bez, pijamalar ve hafif bir battaniye anlamına gelmektedir. Yeni doğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Sıcaklık 24 derecenin üzerine çıktığında bunu tek bir kata indirebilirsiniz. Rahatsızlık belirtilerini tespit etmek için sıklıkla bebeğinizin cildine dokunun: Eğer elleri ve ayakları soğuksa bir kat ekleyin; eğer cildi sıcak ve terliyse bir kat çıkarın.

Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır? Eğer yeni doğan bebeğiniz prematüreyse veya çok az vücut yağına sahipse, kendi vücut sıcaklığını daha az düzenleyebilecektir ve sıcak kalmak için ek giysilere ihtiyaç duyabilir. Bebeğinizin cildi yeni kıyafetlerdeki kimyasallara ve yıkamadan sonra kıyafetlerin üzerinde kalan sabun ve deterjana hassas olabilir. Sorunları önlemek için:

  • Tüm yeni kıyafetleri ve çarşafları bebeğiniz kullanmadan önce yıkayın.
  • İlk birkaç ay için bebeğinizin kıyafetlerini diğer çamaşırlardan ayrı yıkayın.
  • Yumuşak bir deterjan kullanın ve iki kez durulayın.

“Yenidoğan Bakımı Nasıl Olmalıdır?” üzerine bir yorum

  1. Yeni dayı oldum ve bende çok seviyorum çok ilgileniyorum onunla böyle bi site karşıma çıktı hoş ve bilgi verici çok teşekkürler iyi günler yararlı bilgilerin devamlılığını istiyoruz.

    Cevapla

Yorum yapın