Rahat Bir Doğum İçin Öneriler

Rahat Bir Doğum İçin Öneriler nelerdir? diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Doğum yapmak insanın hayatını değiştiren olağanüstü deneyimlerden biri. Her bayanın yaşadıkları farklı olduğundan ne hissedeceğinizi veya ne kadar sancı çekeceğinizi şimdiden bilmek imkânsız. Bazı sancılar diğerlerinden daha hafif olabilir.

Rahat Bir Doğum İçin Öneriler: Örneğin suni sancı, kasılmalar vücudunuzun hazırlanmasına zaman kalmadan aniden geldiği için daha rahatsızlık verici olduğu bulunmasına karşın normal doğuma göre daha kısa sürer. Her şeye rağmen ağrınız ne kadar şiddetli ve uzun olursa olsun bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız anda hissedeceklerinizden daha muhteşem bir duygu olamaz. Bu arada size yardım edecek bazı tavsiyeler…

Rahat Bir Doğum İçin Öneriler
Rahat Bir Doğum İçin Öneriler

Rahat Bir Doğum İçin Öneriler

Formda kalın: Sancı fiziksel olarak dayanmanız gerekli olan bir süreç. Ne kadar formda olursanız o kadar rahat başa çıkabilirsiniz. Doktorunuzun veya doğum kursu eğitmeninizin önereceği egzersizler doğuma hazırlanmanıza yardım edecektir.

Doğru nefes alın: Sakin ve ritmik bir biçimde nefes almanız sancılarınızı kontrol etmenize yardım edecektir. Aklınızdan devamlı “yavaş nefes al” diye konuşun. Nefes alırken ‘nefes’ kelimesini; verirken ‘yavaş’ kelimesini düşünün. Nefes verişiniz daima alışınızdan daha uzun olmalı.

Bir şeyler atıştırın: Sancınızın çok başında enerji seviyenizi korumanız için bir şeyler yiyin. Kafein ve şekerden kaçının. Onların yerine tahıllı ekmek veya kahvaltılık tahıllar gibi kan şekerini daha yavaş yükselten, karbonhidrat zengini ufak atıştırmaları tercih edin.

Hayal edin: Deniz kıyısı, rahat bir yatak veya mum ışığı gibi sizi rahatlatacak pozitif görüntüleri hayalinizde canlandırın.

Hipnoterapiyle doğum hakkında bilgi alın: Hipnoterapi ve rahatlama tekniğinin doğum sancısının yarattığı endişeyi ve acıyı kontrol etmede başarılı olduğu ispatlandı.

İyi bir duruşa sahip olun: Alexander tekniği bebeğin doğum kanalından daha kolay geçmesini sağlayabilir ve sancınızı azaltacak daha rahat pozisyon ve hareketler bulmanıza yardımcı olabilir.

Ilık bir banyo yapın: Küvette uzun süre kalmak veya doğum havuzuna girmek sancının ilk evrelerinde rahatlatıcı ve dinlendirici olabilir.

Masaj yaptırın: Bu vücudunuzun doğal bir ağrı kesici olan endorfin salgılamasına yardım edecektir.

TENS cihazı alın: Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation kelimelerinin baş harflerinden oluşan TENS, elektrik akımlarını kullanarak ağrı duyusunun beyne ulaşmasını engeller. Ağrı kesici, bütünüyle doğal ve güvenli olan bu cihazı doğum sırasında kullanabilirsiniz.

Ağrı giderme metotlarıni öğrenin: Ağrınızı giderebilecek tüm metotları düşünün ve neye ihtiyacınız olduğunu sormaktan çekinmeyin. Epidural istemek bir başarısızlık itirafı değildir.

Rahat Bir Doğum İçin Öneriler isimli yazımıza göz attıysanız, Anne kategorimize de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın