Puset mi Portbebe mi?

Puset mi Portbebe mi? sorusunu alıyor gibiyim. Puset mi Portbebe mi? diye merak ediyorsanız bu yazımızda ikisini de açıklayacağız. Puset mi Portbebe mi?;Hızlıca anlatmak gerekirse, yeni doğan bebek sonrası en çok ihtiyaç duyulan aletlerden biri olan bebek arabası hakkında bazı yanlış bilinen ifadelerin üzerinde durmak istiyorum.

Puset mi Portbebe mi?

Bu konuyu iki farklı şekilde ele alabiliriz. Birincisi kullanım amacı, ikincisi ise kullanım süresi. Kullanım süresi olarak uzun süre kullanacak bir şey aramıyorsanız puset sizin işinizi görecektir. Puset mi Portbebe mi? Daha uzun süre kullanım ve birden farklı çocuk için kullanım düşünüyorsanız bu konuda ise portbebeyi önde tutabiliriz. Neden Portbebeyi daha uzun süre kullanım için öneriyorsunuz derseniz, portbebe portatif olarak kullanılabilen ve aynı zamanda bebek arabasına sabitlenen bir araç gereç olduğu için portbebe daha uzun süre kullanılıyor diyebiliriz.

Bebeğiniz için bebek arabası almadan önce araştırma yaparken; puset, portbebe, bebek arabası, ana kucağı, oto koltuğu, travel sistem bebek arabası gibi çokça araç gereç ismini duyuyorsunuz.

Puset nedir?

Puset mi Portbebe mi? Puset en basit tabiriyle puset bebek arabası demektir. Sanıldığı gibi bebek arabalarının üzerine konan bir alet, oturma ünitesi veya yatma ünitesi değildir. Bu konuda son derece fazla yanlış kullanım olduğunu görüyorum. Dolayısıyla puset dendiğinde, iskeletiyle, oturma ünitesiyle, tekerlekleriyle, güneşliğiyle kısacası tümüyle işler bir bebek arabası kastedilmektedir.

Portbebe nedir?

Puset mi Portbebe mi? Portebebe, genellikle puset olarak tanımladığımız sete ilave verilen bir ünitedir. Daha çok zamanından erken doğmuş olan yani prematüre bebeklerin kullanımına yönelik tasarlanmıştır. Oturma ünitelerinin ortasında bulunan ve bebeklerin poposuna denk gelen çukurluk bu ünitelerde olmaz. Tümüyle yere paralel yani düz olarak konumlanmıştır. Alt kısmı 5-6 cm kalınlığında sünger bir pedle desteklenmiş olan bu setler, prematüre doğan bebeklere yönelik olarak ilk 6 ayda kullanabileceğiniz bir üründür. Dolayısıyla, eğer ki bebeğiniz normal zamanında dünyaya geliyor ise, bu ilave üniteye hiç ihtiyacınız olmaz.

Puset mi Portbebe mi?
Puset mi Portbebe mi?

Ana Kucağı nedir?

Bebeklerin ana rahminde cenin pozisyonunda yani “C” harfi pozisyonunda 9 ay geçirdiklerini biliyoruz. Bu bebekler için en rahat konum olarak bilinir. İşte ana kucağı denilen parça da tam bu şekle göre tasarlanmıştır. Aslında ana kucağı ev içerisinde farklı modellerde (mekanik, elektronik, müzikli) gelse de, bebek arabasından bahsederken farklı bir ana kucağından bahsediyoruz. Bu parçayı da yine genellikle bebeğinizin 0-13 kg arası döneminde kullanabileceksiniz.

Yani 6-7 ay kullanacaksınız. Ana kucağı ilk dönemler bebek arabalarının üzerine takılır. Bazı bebek arabalarında ana kucağını monte etmek için ilave adaptör satın almanız gerekir. Bazıları ise anlamsız soruna çok güzel çözümler bulmuşlardır. Ana kucakları 0-6 aylık dönem içerisinde arabanızın arka koltuğuna da konduğu için, çoğu zaman “çocuk oto koltuğu” ile de karıştırılır. Aslında başlı başına bir bebek oto koltuğudur. Fakat bebeğiniz 6-7 aylık veya 12 aylık dönemi geçtikten sonra bu koltukların küçük geldiğini görecek ve üst modellere yükselteceksiniz. Ana kucağı alınmalı mı ve ana kucağı faydalı mı gibi onlarca soru gelmekte. Bu konuda ise sürekli seyahat eden birisi iseniz ihtiyaç seviyenizin üst seviye olduğunu belirtebilirim.

“Puset mi Portbebe mi?” üzerine 3 yorum

  1. Gayet kullanışlı bende bebegim 2 yaşına kadar kullandım çok beğendim ve kolaylık sağlıyor tavsiye ediyorum herkese

    Cevapla

Yorum yapın