Kadınlarda Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kadınlarda Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Evet bu soruyu aradığınız için buradasınız biliyorum. Hamileliğin kesin olan ilk belirtisi adet gecikmesidir… Adet gecikmesinden öncesindeki belirtiler çok fark edilebilir şekilde olmadığından, anlaşılmayabilirler. Ancak yine de gebeliğin daha 3. Haftasından başlamak üzere vücudunuz alarma geçer. Elbette ki en bilindik belirti baş dönmesi ve halsizliktir… Bunun yanında mide bulantısı da 3. Aya kadar kendisini hissettirecek derecede sürebilir.

İlk Belirtiler Nelerdir?

Anne olduğunuzun en büyük belirtilerinden biri ise tabii ki duygu değişimleridir. Fazla duygusal, ağlamaklı olabilir, birden neşelenip birden durulabilir, agresifiyet gösterebilirsiniz. Bir şeyi çok seviyorken birden uzaklaşmak isteyebilir, kimi zaman de önceden hiç duygusal temasa geçmediklerinizle sıkı fıkı olabilirsiniz. Gebelik duygularınızın baştan sona hareket ettiği bir dönemdir.

Gebeliğin bir başka belirtisi de iştahın artmasıdır. Bir çok gebe önceden hiç yemediği hatta nefret ettiği yiyecekleri yemek isteyebilir. Bu durum sizi şaşırtmasın. Örneğin daha önce şeftalinin adını bile duymaya katlanamayan bir kadın gebeyken kilolarca şeftali tüketebilir veya bu durumun tam aksi de elbette mümkün. Çok sevdiğiniz yiyeceklerden birden uzaklaşabilirsiniz. Daha önce yemelere doyamadığınız besinlerin kokusuna bile tahammül edemediğiniz olur. Bu arada koku demişken, hamilelikte tat alma duyunuz kadar koku alma duyunuz da elbette atağa kalkacak. Yani bu demek oluyor ki hassas burnunuzla artık hiç bir kokudan kaçamadığınız gibi, nerdeyse bir koku eksperi olabilecek kadar koku konusunda ayırt edici olabilirsiniz.

Kadınlarda Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?
Kadınlarda Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin daha üçüncü haftasından başlamak üzere, karın şişlikleri görülür ve bu durum mesanenize baskı yapacağından çok fazla idrara çıkılır. Bebeğiniz olana kadar, bebeğiniz için geçecek olan uykusuz gecelere, sık sık idrara çıkma durumu sizi hazırlamaya başlar da diyebilir. Bebeğinizle gelen uykusuz geceler de, gebelik döneminde tuvalete gitmek için uyanışlarınızla başlar. Ve ayrıca aynı baskı bağırsak hareketlerinize de etki edeceğinden, kabızlık görülecektir. Endişe etmeyin… Her gebenin başına gelen stresli bir durum olsa da, vücudunuz bir süre sonra baskılara alışacaktır.

Bebeğiniz Varlığını Hissettirmeye Başlar!

Her hamilelikte görülmese de, sık sık karşılaşılan bir başka durum ise adet benzeri durumlardır. Hemen sakın panik olmayın ancak yine de doktorunuza başvurun. adet benzeri durumlar özellikle bebeğin rahme yerleştiği dönemlerde görülebilmekte. Kendine yer eden bebeğinizin sinyalleri olarak düşünmelisiniz. Aksi durumda çok stresli ve korku dolu bir gebelik yaşarsınız ki bu da bebeğinizin ruh hali için pek de hoş bir ortam yaratmayacaktır. adet benzeri durumları gözünüzde çok abartmadan doktor gözetiminde sakince gebeliğinizi sürdürmenizde fayda var. Adet benzeri durumlar görülmese bile yaşayacağınız en büyük sıkıntılardan birisi de rahmin gelişmesi şekil değişmesine bağlı şekilde adet olunacakmış gibi bir sancıdır. Bu sancıyı da kesinlikle bebeğinize bir şey olduğu yönünde yormamalısınız. Her gebenin yaşadığı standart bir durumdur. Sancılarınız aşırı ve devamlı bir halde değil ise endişeye ihtiyaç yoktur. Ancak tabi ki tedirgin olmaktansa bebeğinizin halini hatırını doktor amcalar veya doktor teyzeler sormakta fayda var…

Yorum yapın