Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı?

Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı? sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Pilates kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes tarafından yapılabilen ve hem fiziksel hem de ruhsal rahatlama sağlayan sporlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle kadınlar tarafından özellikle gebelik döneminde vücudu rahatlatmak ve doğumun kolay olmasına yardımcı olması açısında sıkça tercih edildiği gözlemlenmektedir.

Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı?Pilates uygulamasının hamile kadınlarda doktor önerisi ve uzman gözetimi eşliğinde yapılması önerilmektedir. Özellikle farklı büyüklükteki toplar ile yapılan hareket ve alıştırmalar hem anne adayını rahatlatıp daha fazla esneklik kazandırmakta hem de bebeğin daha rahat gelişmesine olanak sağlamaktadır.

Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı?

Gebelik süresinde pilates çalışmaları yapmak isteyen kadınların bu spora başlamak için uygun zamanı beklemeleri ve doktorlarının önerisi olmadan hareket etmemeleri önerilmektedir. Yeterli bir süre pilates  topu ile çalışıldıktan sonra vücut son derece esnek bir hal alacağından doğum sırasında bebenin rahatlatılması ve düz yatarak doğum yapmaktan kaynaklanacak olan sancı ve acıların azaltılmasına yönelik faydalar sağlamaktadır.

Uzmanlar tarafından da belirtildiği doğum esnasında annenin hareket özgürlüğü hem rahat bir doğum yaşamasına hem de dünyaya gözlerini açan bebeğin zarar görmeden kolay bir şekilde doğabilmesine olanak sağlamaktadır.

Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı?
Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı?

Hamilelikte Pilates 

Pilates topu ile üzerinde oturmak sureti ile yapılan çalışmalar özellikle leğen kemiklerinin açılmasını ve yapılacak olan doğuma hazırlanmasını sağladığından, doğum esnasında çekilen sancıların da minimalleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yapılan nefes egzersizleri ile sancılar başladığı andan itibaren anne adaylarının doğru şekilde nefes alması sayesinde sürecin hızlandırılması ve kolaylaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmaların toplamı sayesinde pilates topu üzerinde oturarak doğum yapma alternatifi de kadınları rahatlatmak açısında doktorlar tarafından önerilen ve sıkça tercih edilen bir seçenek haline gelmektedir.

Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı? Doğum esnasında en çok sancı ve ağrının hissedildiği bölgeler olan bel ve sırt kısımlarına bu yöntem sayesinde sürekli olarak masaj uygulanabilmekte ve annenin rahatlamasına aynı zamanda da stresinin ve gerginliğinin azaltılmasına yardım edilebilmektedir. Pilates topu çalışmaları ve doğru nefes egzersizleri ile gebelik döneminde kendilerini rahatlatan kadınların büyük bir kısmı bu yöntemi onayladıklarını ve herkes tarafından uygulanması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Annelere özel kategorimizdeki yazılara göz atabilirsiniz.

Hamilelikte Spor Yapılır mı?

Kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için spor yapmaları şarttır. Fakat kadınların hamilelik süreci içerisine girmeleri ile birlikte hayatlarını çok daha dikkatli bir şekilde sürdürmeleri gerekmektedir. Her hamile bayanın aklındaki soru hamilelik sürecinde spor yapmanın bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Uzman doktorlar hamilelikte spor yapmanın kontrol altında olması şartıyla bir zararının olmadığını bildirmektedirler. Fakat bu konuda bir doktora danışılması ve nasıl spor yapılacağı ile birlikte hangi sporun yapılması gerektiği konusunda bilinçlenilmelidir.

Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı?

Hamilelik sürecinde daha fazla kilo almak istemeyen bayanlar, bu süreçte spor yapmak istemektedirler. Hamile kaldıktan sonra bir uzmana danışılarak uygun sporlar yapılabilmektedir. Hamile bayanların spora başlamadan önce ve sporlarını tamamladıktan sonra kesinlikle bol su içmeleri gerekmektedir. Bu sayede spor esnasında ter ile kaybedilen sıvılar tekrar alınabilmekte ve bebeğe hiçbir zarar verilmemelidir. Hamile bayanların yürüyüş, yoga ve pliates gibi sporları yapmaları çok daha uygun olacaktır. Spor ile birlikte kaybedilen ter içerisinde bulunan mineraller vücuttan atılmaktadır.

Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı?
Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı?

Hamilelikte Spor

Bu nedenle de hamile bayanlar spor sonrasında soda içmeli ve bu mineralleri tekrardan vücutlarına almalılardır. Uzmanlar hamile bayanların, hamileliklerinin 3. Aydan sonra spora başlamaları gerektiğini vurgulamaktadırlar. 3 ay dolmadan yapılan sporlarda düşük gibi tehlikeler meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda hamileliğin 6. Ayından sonra sporun hafifletilmesini ve hatta bırakılmasını da önermektedirler. Hamilelerin spor yaparken giydiklerine de özen göstermeleri gerekmektedir.

Hamilelikte Spor ve Pilates Yapılır Mı? Rahat kıyafetler giyilmesinin yanı sıra ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir. Son derece rahat ayakkabıların giyilmesi, denge kaybının olmaması için oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hamilelik sürecinde genellikle spor salonlarında spor yapan bayanların, bu salonların yeterince iyi bir şekilde havalandırıldığını kontrol etmelidir. Salonlarda havasızlıktan oluşan mikroplar, bebeğe ve anneye zarar verebilmektedir.

Hamilelik sürecinde yapılan sporların amacının kesinlikle kilo vermeye yönelik olmaması gerekmektedir. Anne adayı düzenli ve uygun şartlarda spor yaptığında hamilelik süreci çok daha rahat geçebilirken aynı zamanda kendisini psikolojik olarak da çok daha iyi hissedebilmekte ve bu nedenle de uzman kontrolünde sporunu yapmaya devam etmelidir.

Yorum yapın