Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı?

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı? diye merak mı ediyorsunuz? Bu yazımızda gebelik döneminde hangi vitaminler alınmalı? sorusuna yanıt bulacaksınız. Hamilelik dönemine geçiş ile birlikte annede bir takım hormonsal değişiklikler yaşanır. Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı?;Bu değişikliklere bağlı olarak bir takım vitamin ihtiyaçları ortaya çıkar. Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı? yazısında da anne adayının hangi vitaminlere ihtiyaç duyduğunu sizlerle paylaşıyor oluyoruz. Bebeğin anne karnında büyümesi ve gelişmesi, çoğunluk olarak annenin sağlığına ve durumuna bağlıdır. Sağlıklı bir hamilelik için ekstra olarak anne vücuduna girmesi gereken vitaminlere ihtiyaç duyulabiliyor. Bu yüzden Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı? sorusu ortaya çıkıyor. Hızlıca dilerseniz gebelikte hangi vitaminlere ihtiyaç var onlara göz atalım

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı?

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı? Gebelik sırasında alınacak olan besinler hem bebek için hem de anne için oldukça önemlidir. Günlük olarak tüketilen kimi vitaminlerin gebelik süresince daha fazla tüketilmesi gerekir. Taze olan sebze ve meyveler bolca tüketilirken, yağ ve karbonhidratlardan kaçınılmalıdır. Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı? Gebelik sırasında sağlıklı olmayan bir beslenme şekli düşük kilolu bebek doğumuna neden olur. Bu düşük kilolu bebek, tek beslenme yolu anne olduğu ve bütün besinlerini anneden temin ettiği için, anne yeteri kadar besin alamayan bir duruma gelir.

Gebelik süresinden öncede uygulanacak olan sağlıklı beslenme, gebelik süresinin ilk evrelerinin daha rahat atlatılmasını sağlar. Burada önemli olan anne adayının kilosunu korumasıdır. Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı? Düşük kilolu bir anne adayı doğal olarak normalden daha küçük çocuklar doğurmaktadır. Şayet anne adayı olması gerekenden daha fazla kiloya sahipse doğum sırasında güçlük yaşar. Yoğun bir biçimde zayıflama rejimi yapan kadınların hamile kalma problemleri yaşadıkları görülmüştür.

1- C Vitamini

Vücudun hastalıklara karşı olan direncini arttırdığı gibi plasenta içinde gereklidir. Aynı zamanda demirin bağırsaklar tarafından sindirilmesini de kolaylaştırır. C vitamini taze olan meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Vücut C vitaminini biriktirmediği için her gün biraz C vitamini olan meyve ve sebzeleri tüketmekte fayda vardır.

Bu tür meyve ve sebzeleri tazeyken, sebzeleri ise az haşlayarak tüketmek gerekir. C vitamininin kaybolması ise uzun süreli pişirmelere ve saklanmalarına bağlıdır.

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı?
Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı?

2- Protein

Dokuların tamiri ve gelişimleri için gerekli olduğu gibi enerjide sağlamaktadır. Baklagiller, et, süt ürünleri ve balıkta protein bolca bulunmaktadır. Hayvansal besinlerdeki yağ oranı yüksek olduğu için fazla tüketilmemeli, etin ise yağsız olan kısımları tercih edilmelidir.

3- Demir

Oksijenin hücrelere taşınması gibi bir görevi vardır. Gebelik sırasında bebeğin, doğum sonrasında demir ihtiyacı olacağı için bebek vücuttaki demirin bir çoğunu tüketmektedir. Gebelik sırasında kanda meydana gelen artış daha çok oksijen ihtiyacı yaratır ve bu oksijende demir sayesinde kana taşınmaktadır.

Vücut hayvansal gıdalardaki demiri meyve ve sebzelere oranla daha rahat emer. Şayet vücut için gerekli olan et tüketimi olması gerekenden daha az ise C vitamini bol olan besinleri tercih etmek gerekir.

4- Kalsiyum

Kalsiyum sadece bebeğin diş ve kemik gelişimi için değil aynı zamanda kalp atışları, kasların kasılması ve kanın pıhtılaşabilmesi içinde gereklidir. Gebelik süresince vücudun ihtiyacı olan kalsiyum miktarı iki katma çıkar.

Yoğurt, peynir, süt, ve yeşil yapraklı sebzelerde kalsiyum bulunmaktadır. Süt ürünleri tercih edilirken yağ bakımından düşük olan yada yağsız olan ürünler tercih edilmelidir.

Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı?
Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı?

5- Folik Asit

Gebeliğin ilk evrelerinde özelliklede bebeğin sinir sisteminin gelişimi için oldukça önemlidir. Gebelik süresince vücudun folik asit ihtiyacı daha çok artar, fakat vücut folik asidi biriktirmediği için bu asidi sağlayan besinler her gün tüketilmelidir.

Taze olan yeşil sebzeler folik asidi bolca bulundurmaktadırlar. Bu tür sebzeleri olabildiğince az haşlayarak yemekte fayda vardır. Çünkü fazla pişirildiklerinde içlerindeki asit oram azalmaktadır.

6- Lifli Yiyecekler

Gebelikte meydana gelen kabızlığın atlatılmasında yardımı en çok olan besin türleridir. Meyve ve sebzelerde bolca bulunmaktadır.

Her gün tüketilebilir, kepekli olan besinlerde içlerinde lif bulundururlar, fakat fazla tüketilmemelidirler.

Hamilelikte Kahve İçilir mi?

Bu tür maddelerin içinde bulunan kafeinin sindirim sistemi üzerinde kimi olumsuz etkileri görülebilir, içinde kafein bulunana içeceklerin fazla tüketilmemeleri gerekir.

Mümkünse gebelik süresince hiç tüketilmemesi daha iyidir. Bu tür içeceklerin yerine doğal olan meyve sularının içilmesi daha doğrudur.

Hamilelikte Konserve Yiyecekler Yenir mi?

Konserve türü yiyeceklere yada işlenmiş olan bu tür yiyeceklere olması gerekenden daha fazla tuz veya şeker katılıp, içlerindeki yağ oranlan daha fazla olup, renklendirici ve tatlandırıcı olan maddeler konulmuş olabilir.

Gebelik süresince bu tür besin maddeleri mümkünse kullanılmamalı yada bu ürünlerin içerisinde katkı maddeleri en az olan besinler tercih edilmelidir.

Hamilelikte Bitki Çayı İçilir mi?

Tüketilecek olan bitki çaylarının içeriğine dikkat etmekte fayda vardır. Kimi bitki çaylarında bebeği etkileyebilecek maddeler olabilir. Bundan dolayı ilk önce içilecek olan bitki çayıdır. Fakat bu çayları içmeden önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Eğer doktorunuz “hamilelikte bitki çayı içilebilir” diyor ise içebilirsiniz. Normal zamanlarda bitki çayı içmek herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat hamilelik döneminde kişilerin farklı bünyeleri olduğu için bitki çayı tüketimi doktor kontrolünde olması öneriliyor.

Bu konu, saglik.gov.tr üzerinden yayınlanan yazılar ile hazırlanmıştır.

“Hamilelikte Hangi Vitaminler Alınmalı?” üzerine bir yorum

  1. Bu bilgilendirici paylaşım için çok teşekkürler hamilelikte beslenmeye kesinlikle çok özen gösterilmeli sonuçta bebeğimiz bizim en kıymetlimiz

    Cevapla

Yorum yapın