Hamilelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmelidir?

Hamilelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmelidir? Sorusuna istediğiniz yanıtı bu sayfada bulabilirsiniz. Su içmek, kişilerin hayatlarını sağlıklı bir biçimde geçirebilmeleri için oldukça önemli olan bir durumdur. Su içen kişilerin hayat kaliteleri çok daha yüksek olmak ile beraber hastalanmaları da çok daha güç olmaktadır. Hamilelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmelidir?;Suyun önemi hamile kadınlar için çok daha çok olmaktadır. Hem kendi su ihtiyacını hem de bebeğinin su ihtiyacını karşılamak mecburiyetinde olan anne adaylarının günlük su tüketimlerine dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Hamilelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmelidir?

Peki, hamile kadınların gebelikte su tüketimi ne kadar olmalı?

Hamilelerin günlük su tüketimleri ortalama iki buçuk ile üç litre arasında değişebilmektedir. Bu miktarda su içmek hem bebeğin gelişiminde hem de anne adayının vücudundaki toksinleri atabilmesinde yararlı olacaktır. Yeteri kadar su içmek için daimi olarak mutfağa gitmeye üşenen kadınlar yanlarında istedikleri büyüklükte su şişeleri taşıyabilirler. Bu sayede su içmeyi unutan veya hoşlanmayan kişiler için suları daima gözlerinin önünde olabilmektedir. Hamileliğinin özellikle de yaz mevsimine denk gelen hamile kadınların ise su içimine çok daha fazla özen göstermesi gerekiyor.

Hem karnının büyümesi hem de sıcakların etkisi ile normalin üstünde terleyebilir ve su kaybedebilir. Bu sebeple de hamilelerin yaz aylarında su içmelerini kesinlikle ihmal etmemeleri gerekiyor. Uzmanlar iki buçuk üç litrelik olan miktarın yalnızca su olarak vücuda alınması gerektiğini belirtmektedirler.

Hamilelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmelidir?
Hamilelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmelidir?

Gebelikte su tüketimi ne kadar olmalı?

Hamilelikte Günde Kaç Bardak Su İçilmelidir? Kahve, çay ve benzeri içecekler ile bu miktarın aynı tutulmaması gerekiyor. Aynı zamanda hamilelikte kahve, çay ve asitli içeceklerin tüketilmesi de oldukça zararlı olabilmektedir. Bu içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve sularının veya ayran gibi içeceklerin tercih edilmesi gerekiyor. Gebelikte bol su tüketen hamile kadınların rahim kasılmalarında da azalmalar meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda hamilelerin en büyük derdi olan kabızlık ve hemeroid gibi sorunların de ortadan kaldırılmasında çok büyük bir rol oynamaktadır.

Anne karnında bebeğin daha rahat hareket edebilmesini sağlamakta olan amniyon sıvısı da annenin su tüketimine bağlı şekilde azalabilmekte veya artabilmektedir. Anne adayının günlük tüketmesi gerekli olan su miktarını içmesi durumunda bebek çok daha rahat hareket edebilmektedir. Su içmek insanlar için büyük bir ihtiyaç olsa da hamileler de bu ihtiyaç çok daha fazla olabilmektedir. Bu sebeple de anne adayının hem kendisinin sağlığını hem de bebeğinin sağlığını koruma altına alabilmesi için günde ortalama olarak 10 veya 12 bardak suyu düzenli bir biçimde içmesi gerekiyor.

Yorum yapın