Hamilelikte Fazla Kilo Ve Egzersiz

Hamilelikte Fazla Kilo Ve Egzersiz hakkında her şey bu makalede. Hamile kalmayı planlarken vücudunuzu buna hazır hale getirmeniz gerekir. Hamile kaldığınız kilo veya spor alışkanlığınız hamileliğinizin sağlıklı ve rahat geçmesinde olumlu rol oynar. Bu yazımızda bu tür konularda bilinmesi gerekli olanları gözden geçireceğiz.

Hamilelikte Fazla Kilo Ve Egzersiz

Hamile kalmadan evvel ideal kilonuzun altında veya üstünde olmanız bebeğinizin ve sizin sağlığınızı etkileyecektir. Peki bu ideal kilo nedir nasıl bulunabilir? Bunun için sağdaki sütunlarda yer alan ideal kilo hesaplayıcısından yararlanabilirsiniz.

Kilonuzun hesapladığınız ideal vücut ağırlığınızın %10 undan düşük olması halinde zayıf kabul edilirsiniz. Zayıf olmak bir çok bayan için bir hedef olsa da hamilelik söz konusu olduğunda bu konu da daha hassas olmakta fayda var. Zayıf bayanlarda hamilelikte beslenme sorunları, vitamin ve mineral eksiklikleri gözlemlenebilir. Zayıf kabul gören anne adaylarının daha sağlıklı ve kontrollü bir biçimde kilo almaları ve gebeliğe yönelik vitamin takviyesine başlamaları gerekiyor. Bu konu da sizi takip eden doktorunuz size özel en iyi önerileri verecektir.

Hamilelikte Fazla Kilo

Hamilelikte Fazla Kilo: Günümüzde formunu korumak için zayıf hamile kalma ve hamileliğinde az kilo almayı tercih eden kimi ünlüler bu konu da esasında çok büyük bir risk almaktadır. Bu tür zayıf hamileliklerde erken doğum ve bebeğin düşük kilogramda doğması ihtimali normalden yüksektir. Ayrıca bu bebeklerde gelişme geriliği görülebilir. Hamileliğe zayıf başlanması ve ilk üç ayda hızla kilo alınması bebeğin ilerideki kilosunu etkileyeceğinden dolayı sakıncalıdır.

Az kilonun yanında elbette fazla kilo ile hamile kalmanın da size kimi sağlık problemleri yaşatacağını unutmamanız gerekir. İdeal kilonuzun %20 fazla kilogramda iseniz bunu fazla kilolu kabul etmekte yarar var. Fazla kilolu iseniz bu fazlalığı gebeliğe hazırlık sürecinde vermelisiniz. Hamilelikte fazla kilolardan kurtulmak için bir diyet yapmak önerilen bir şey değildir. Bu dönemde yapılacak bir zayıflama gayreti sizi ve bebeğinizi etkileyebilecek yetersi beslenme problemleri ile sonuçlanabilir. Bu beslenememe problemleri bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamilelikte Fazla Kiloları Verme

Fazla kilo ile doğum yapılması durumunda yüksek tansiyon, diyabet, pıhtılaşma bozuklukları ve kalp problemleriyle karşılaşılma olasılığı normalden bir miktar yüksektir. Hamileliğe hazırlık döneminde aşrı kilogramlardan kurtulmak için yağsız ve lifli gıdalar tercih edilmeli ve düzenli bir egzersiz uygulanmalıdır. Haftada bir kilo vermek daha sağlıklı bir zayıflama için idealdir. Daha hızlı bir kilo kaybını sağlamakta olan diyetlerin gebe kalma şansınızı azaltacağını ve hamile kaldığınızda ihtiyaç duyacağınız besin depolarınızı azaltacağını unutmamalısınız.

Hamile kalan bayanlarda iki kişilik yemeliyim biçiminde bir düşünce belirir. Aslında tek kişilik yemek fakat kalori alımını yükseltmek çok daha uygun olacaktır.

Hamilelikte Fazla Kilo Ve Egzersiz
Hamilelikte Fazla Kilo Ve Egzersiz

Hamilelikte egzersiz

Hamilelikte Fazla Kilo: Egzersiz özellikle gebeliğe hazırlanan bir bayan için yoğunluğu ve ağırlığı önemle belirlenmesi gerekli olan bir faaliyettir. Gebelik öncesini ve sonrasını ayıracak şekilde egzersiz programları belirlenmelidir.

Doğru yapılan bir egzersiz gebelik ile değişime uğrayacak olan vücudun bu değişime uyum sağlamasına yardımcı olur. Bebeğin beslenmesi ve annenin gebeliğin ilerlemesi ile artan iş yükünün altından kalkılabilmesi için düzenli bir biçimde egzersiz yapılmalıdır.

Gebelikte Egzersiz Yapılır mı?

Gebelik döneminde de gebeliğe hazırlık döneminde olduğu gibi hamilelikte egzersizlere devam edilmelidir. Ancak uygulanmakta olan program her safha için ayrıca belirlenmeli bu konu da uzman bir yardım alınmalıdır. Gebelik döneminde vücut ısısını arttıran ve düşme tehlikesi olan riskli sporlardan kaçınmak gerekir. Gebeliğe hazırlık döneminden itibaren uyguladığınız egzersizin süresini zamanla kısaltmanız gerekir. Ayrıca tüm dönemlerde 140 nabız yaptığınız sporlarda geçmemeniz gerekli olan sınırdır. Spor sonrası sıcak duş yapmak ve saunaya girmek de öneri edilmez.

Egzersiz tüm anne adayları için önerilen bir şey değildir; kalp hastası, tekrarlayan düşük geçmişi , erken doğum yaşamış, anormal kanaması ve rahim ağzı yetmezliği olan bayanlar egzersizden kaçınmalıdırlar. Diyabet, tiroid bezi hastalığı, anemi veya yüksek tansiyon hastası olan gebeler egzersizlerini doktor kontrolünde yapmalıdırlar.

Gebelik öncesi ve gebelik sonrası annenin egzersiz yapmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu egzersizlerin doktor kontrolünde ve alanında uzman kişilerden yardım alarak yapılması gerekmektedir.

Yorum yapın