Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? sorusu kafanızda soru işareti olarak kalıyorsa, doğru sayfada olduğunuzu belirtebilirim. Deri vücudumuzu bir zırh korumakta ve bedenimizi kaplayarak bizi gösterdiğimiz önem kadar güzelleştiren bir organımızdır. Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?;Bu yüzden cilt bakımı her zaman önem gösterilmesi gereken bir unsurdur.

İşin içine bir de hamilelik girmişse annenin kendine ve bebeğine zarar vermeden devamlı değişmekte olan cildine çok hassas davranmalı, doğru seçimler yapılmalıdır. Bu seçimlerin içinde bebeğe ve kendine zarar verecek kimyasallardan uzak durmalı, alerjik ve doğal olmayan ürünleri de tercih etmemelidir. Aksi takdirde bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi hasar görebilir, çeşitli hastalıklara ya da düşüklere neden olabilir.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte cilt bakımı sırasında anne cildini devamlı temiz tutarken bir yandan da oluşan çatlaklar ve değişimlere karşı önlemler almalı. Bu hamilelik sonrası vücudun yeniden kendine gelmesini sağlayacaktır.

Anne kendisini güneşin zararlı ışınlarından korumalı, güneşin zararlı olduğu saatlerde dışarı çıkacaksa kimyasal içeriklerden arınmış organik güneş kremlerini tercih etmeli. Hamilelik döneminde cilt hassaslaşır ve lekelenmelere daha çok yatkın hale gelir. Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Ter bezleri aşırı çalışacağından sık duş alınmalı, 15 dakikayı aşmayan ılık su tercih edilmelidir. Doğal sabunlar kullanılmalı, duştan sonra çatlakları önlemek için bebe yağı sürülmelidir. Bunlar Hamilelikte cilt bakımının yanında dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Anne yüzünü de ihmal etmemeli günde iki kez yüz ve vücut temizliği yapmalıdır. Temizlik için dahi tercih ettiği ürünlerin alerjik reaksiyon geliştirmemesi ve tahriş etmemesi çok önemlidir. Hamilelikte cilt bakımı yaparken hassas ve kuru cilt sahibi annelerin daha çok dikkat etmesi, özen göstermesi gereklidir.

Cilt hastalıklarına karşı açık hedef haline gelen anne, mantar enfeksiyonları ve selülit gibi rahatsızlıklara karşı önlem almalıdır. Kilo alımı yüzünden ulaşılamayan ve nemli kalan bölgeler mantar hastalıklarına karşı savunmasız kalmaktadır. Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Temizlik abartılmayacak şekilde yapılmalı, kulak içi ve arkası, koltuk altı, göğüs araları ve altı, göbek çukuru, kasık bölgesi ve ayak parmakları sık temizlenmeli ve nemli bırakılmamalıdır. Pamuklu çorap ve çamaşırlar tercih edilmelidir. Yapılacak doğru egzersizlerle anne selülit tehlikesini de atlatacaktır.

Hamilelik döneminde cildin nefes alması ve enfeksiyonlara yenik düşmemesi için özellikle geceleri yatmadan iyi temizlenmeli, doğal kremler ve maskelerle cilt rahatlatılmalıdır. Tekrar hatırlatmak gerekirse, temizlik yaparken aşırıya kaçmak doğal florayı bozacak ve başka fırsatçı bakteri ve mantarları harekete geçirecektir.

Yorum yapın