Hamilelikte Bacak Krampları ve Heyecan

Hamilelikte Bacak Krampları ve Heyecandan Kurtulma yollarını arıyorsanız, bu yazımız sizlere adeta kılavuzluk edecektir. Kadınların hamilelik dönemlerinde en büyük korkularından birisi de doğum korkusudur. Bu nedenle kadınların büyük bir kısmı sıklıkla doğum öncesi heyecan yaşamakta ve bu heyecan sebebiyle doğumun daha da sıkıntılı geçmesine sebep olabilmektedirler.

Doğum Öncesi Heyecandan Nasıl Kurtulurum?

Tabii ki bu heyecan doğum korkusu ile birlikte bir an önce bebeğini kucağına almak istemenin getirdiği pozitif duyguları ve sabırsızlığı da içerisinde barındırmaktadır. Kısacası doğum öncesinde anne adayları hem heyecanlı hem de kaygılı bir süreç yaşamaktadırlar.

Tüm bu karmaşık duyguların yaşanması ise hamileliğin getirdiği doğal durumlardan birisidir ve anne adayı hissettiği bu duygularla savaşmak yerine öncelikle sahip olduğu duyguları kabul ederek kendisini sakinleştirmeye çalışmalıdır. Anne adayları doğum öncesi heyecan içerisinde doğumun nasıl gerçekleşeceği ile ilgili korkularının yanı sıra bebeğinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip gelmeyeceği, doğum sonrasındaki bakımı gibi birçok endişeyi de aynı anda hissetmektedir.

Hamilelikte Heyecandan Kurtulma

Doğum Öncesi Heyecan Neden Olur. Doğum öncesi heyecan neden olur? Doğum öncesi heyecan yaşanmasında hormon değişimlerinin de büyük bir katkısı olduğu unutulmamalıdır. Bu dönemde ailesinin ve eşinin desteği bir kadın için son derece önemlidir. Kadınlar endişe ve heyecan dozunu azaltabilmek için sevdiği ve değer verdiği insanların yanında olduğunu bilmeyi tercih edebilirler.

Doğum öncesi heyecan ile başa çıkabilmek için bir diğer önemli detay da doğum ile ilgili her türlü detay hakkında bilgi edinmek olacaktır. Hamilelikte Bacak Krampları Kadının hissettiği heyecan ve endişenin en büyük sebeplerinden birisi de ne olacağını bilememesidir ve doğumla ilgili merak ettiği her şeyi öğrenerek kaygılarını ve heyecanını bir miktar da olsa yatıştırabilecektir.

Hamilelikte Bacak Krampları ve Heyecan
Hamilelikte Bacak Krampları ve Heyecan

Hamilelikte Bacak Krampları

Hamilelikte bacak krampları anneye büyük rahatsızlık verir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında gece ve anne adayı sabah kalktığında aşırı derecede bacaklarda kramplar hissedebilir. Bu hamilelikte olmazsa olmazlardandır. Kesin bir nedene bağlı olmasa da kalsiyum, magnezyum eksikliği veya fosfor fazlalığı nedenler arasında gösterilebilir. Bunun yanı sıra, gün içerisinde fazla ayakta kalma, gereğinden fazla kilo alımı krampları artıran sebeplerdendir. Hamile iken ne kadar kilo alınması gerektiği söylense de anne adayı aşerme sebebi ile kilo sorunu yaşayabilir.

Bu nedenle doktor kontrolünde kilo alınımına dikkat edilmelidir. Magnezyum eksikliği gebelikte aşırı yeme isteği uyandırmaktadır bu da kilo almayı kolaylaştırır bu eksikliği kapatmak için mutlaka hekim desteği alınmalıdır. Hamilelikte Bacak Krampları, Aksi halde kilo alımı kolaylaşır bebeğin ve annenin sağlığı tehlikeye girebilir ya da en basiti bu bacak krampları yaşanabilir.

Hamilelikte Bacak Kramplarından Nasıl Kurtulurum?

Bacak krampları aniden girebilir. Paniğe kapılmadan ayak yukarıya kaldırılmalı, sırt üstü yatılmalıdır. Anne adayı kendin zorlamadan gerekirse destek alarak küçük egzersizler yapmalıdır. Ama kesinlikle panik yapılmamalıdır. Bu egzersizlerde önemli olan sakinliktir. Egzersiz yanında masaj da bu kramplara iyi gelmektedir. Fakat ilk başlarda masaj anne adayının canını acıtabilir ama sonrasında alışılacaktır.

Önemli olan kasların esnetilip yaylanarak gevşetilmeye çalışılmalıdır. Hamilelikte yaşanan bacak kramplarını en aza indirmek için kalsiyumu zengin gıdalar alınmalı, fosfor tüketimi azaltılmalı, düzenli yürüyüş yapılmalı, uzun süre ayakta kalınmamalı, gebelik esnasında yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemeli, düzenli olarak ılık duş alınmalı, genellikle sol tarafa yatılmalı, aşırı kilo alınmamaya özen gösterilmeli, dinlenirken ayaklar yüksekte tutulmalıdır, ilaç desteği alınabilir hatta varis çorabı bile kullanımı söz konusu olabilir. Damar sistemi kontrol ettirilmelidir. Kadınların kas fonksiyonları olumsuz yönde etkileyen süreç hamilelik sürecidir. Buna rağmen bu krampların hayati tehlikesi yoktur. Bu kramplar sadece bacakta değil; kalça, bel ya da karında da görülebilir.

Güzel anne adaylarına sadece rahatsızlık verir. Hamilelikte çok sık yaşanır. Unutulmaması gerekir ki bu bebeğinizin sağlığını etkilemez. Bebeği etkileyecek olan anne adayının yaşadığı gerginlik ve strestir. Fakat bu kramplar şiddetli boyuta ulaşmışsa mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Yorum yapın