Hamileliğin 9. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 9. Haftasında Neler Olur? sorusuna doğru yanıtı burada bulabilirsiniz.Hamilelikte 9. Haftada bebek artık nerdeyse tüm insani eylemlere başlamaktadır. Hamileliğin 9. Haftasında Neler Olur? Bu yüzden de anne ile bebek arasındaki duygusal bağ daha çok gelişir. Anne bebeğini hisseder ve refleksif olarak karnına dokunarak onunla iletişim kurmaya çalışır.

Hamileliğin 9. Haftasında Neler Olur?

Bebeğinin ona tepki göstermesini bekler ve anne adayında normalde fazla duygusallık hakim olmaya başlar. Bu durum da yalnızca bebeğiyle değil; hem de da çevresinde iletişim kurmuş olduğu herkesle olan diyaloğuna etki yapmaktadır. Hamileliğin ilk ayları hızlı bir gelişimin olduğu aylardır. Bu yüzden de hamileliğin 8. Haftasında 1 gram olan bebeğin ağırlığı 2 gram olurken 1.5 cm olan bebeğin boyu 2 cm’ kadar çıkmaktadır. Bu dönemde bebekte parmak oluşumu gözlenir. Oluşumuna başlanan parmaklar çıkıntılı değildir. Ultrasondan bakıldığında anne adayı bu parmakları fark edebilir ve ördek ayağı biçiminde nitelendirebilir.

Hamileliğin 9. Haftası embriyo olarak isimlendirilen bebeğin artık fetus olarak adlandırılmaya başlandığı bir dönemdir. Bunun nedeni bebek arttık embriyal dönemden çıkar ve fetusal döneme geçer. Gebeliğin 9. Haftasında erkek olarak doğacak bebeklerde testisler oluşurken kız olarak doğacak bebeklerde yumurta yani; yumurta oluşumu gözlenir.

Hamileliğin 9. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 9. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin Dokuzuncu Haftasında Neler Olur?

Bu durum bebeğin cinsiyetini anne adayına veya kadın doğum uzmanına belli etmez. Sadece üremesi için gereken yapılar iç organlar olarak oluşur. Bebeğin bağırsakları 8. Haftaya kadar karnın dışındayken 8. Haftayla beraber içeriye doğru geçer. Bu da boşaltım sisteminin daha sonlarda oluşacağı manasını taşımaktadır.

Hamilelikte 9. Haftada bebek göbek kordonunu kullanarak beslenmeye başlayacaktır. Beslenme ihtiyacını yalnızca sıvı içecekleri içerek karşılayan bebeğin ilk içtiği sıvı amnio sıvısı olmaktadır. Amnio sıvısı bebeğin anne karnında içerisinde bulunduğu sıvıdır. Böylece ilk besinin göbek kordonundan değil; amnio sıvısından içerek başlar. Bu da bebeğin sindirim sisteminin çalışmasının ağır ağır başladığının bir göstergesi olmaktadır. Ayrıca bu dönemde bebek hareketlenmeye başlar. Karın üzerine baskı yapıldığında hareket eder bunu anne adayı hissederek bebeğiyle bütünleşir.

Yorum yapın