Hamileliğin 8. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 8. Haftasında Neler Olur? sorusuna yanıt arıyorsanız, bu sayfa size kılavuzluk edecektir. Hamilelikte 8. Hafta bebekte ilk kez gözlenecek olguların ve oluşumların olduğu hamilelik haftasıdır. Bu durumu en iyi örnekleyecek olgu ise; bebeğin kilosudur.

Hamileliğin 8. Haftasında Neler Olur?

Bu döneme kadar bebeğin kilosu ölçülemezken hamileliğin 8. Haftasında ultrason görüntüsü alınan bebeğin kilosunun da ne kadar olduğu doktor tarafından anne dayına söylenebilir. Hamileliğin 8. Haftasında Neler Olur? Bu dönemde bebeğin kilosu en fazla 1 gramdır. Bu kadar düşük kiloya rağmen annesini mutlu eden bebeğin kilosunu öğrenen anne adayı ise daha çok rahatlayarak bebeğine adapte olur.

Hamileliğin 8. Haftasında anne adayının karnındaki bebeğin boyunda da değişimler meydana gelir. 8. Haftaya kadar mm’den söz ederken; hamileliğin 8. Haftasında 1.5 cm boya sahip olan bebeğin boyu artık cm olarak ifade edilmektedir. Hamileliğin 8. Haftası: Hamilelikte 8. Haftada kol ve bacakları uzuv haline gelmeye başlar. Bu bebeğin kolların ve bacaklarının vücudundan ayrılması ve gerçek bir insan görünümüne tam manasıyla kavuşuyor olmasını ifade eder. Hamileliğin 8. Haftasında Neler Olur? Bebeğin yüz bölgesinde meydana gelen değişimler hamileliğin 8. Haftasında daha da ortaya çıkmaya başlar.

Hamileliğin 8. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 8. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin Sekizinci Haftasında Neler Olur?

Bu dönemde bebeğin göz, burun, kulak ve ağız gibi yüz yapıları belirginleşir ve gözleri öne doğru gelmeye başlayarak şeklini alır. Hamileliğin 8. Haftasında meydana gelen değişimler bunla da yeterli kalmaz. Ağız içerisinde gelişmeler gözlenir. Bebeğin damaklarında tomurcuklanmalar başlar. Bu tomurcuklanmalar daha sonraki aylarda dişi çıkması için gereken bölgelerdir. Dişler doğumdan sonra bu tomurcukların altından çıkar. Diş gelişimi uzun bir süreç olmasından dolayı bebeklerde diş yapıları hamileliğin 8. Haftasında oluşarak gelişmeye başlar.

Hamileliğin 8. Haftasında hamilelik süresince anneyle bebeğin hem sevgi ve güven bağı olan hem de beslenmeyi sağlamayı başaran göbek kordonu daha da gelişmeye başlar. Hamileliğin 8. Haftasında Neler Olur? Ayrıca göbek kordonunda bulunan kıkırdaklar kemik halini alır ve görevine başlar. Dolayısıyla da hamileliğin 8. Haftasıyla yani 2. Ayıyla beraber göbek kordonu işlevselliğe başlayarak anne karnındaki bebeğe yardımcı olur.

Yorum yapın