Hamileliğin 6. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 6. Haftasında Neler Olur? yanıtı burada! Hamileliğin 6. Haftası bebek anne adayı ve kadın doğum uzmanı tarafından daha rahat fark edilebilen bir hamilelik haftasıdır. Bu yüzden de anne adayı bebeğine olan duygularını daha yoğun ve daha sık aralıklarla yaşamaktadır. Hamileliğin 6. Haftasında Neler Olur? Hamileliğin 6. Haftasında 5. Haftayla aynı olan tek özellik bebeğin boyunun alınabiliyor ancak; kilosunun daha öğrenilemiyor olmasıdır. Kilo öğrenilememesinin tek nedeni ise bebeğin bu hamilelik haftalarında daha çok küçük olmasıdır.

Hamileliğin 6. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 6. Hafta bebeğin boyu yaklaşık olarak 4 ile 6 mm kadar olmaktadır. Bir önceki haftadan bu yana 1 ile 2 mm arasında uzayan bebek, anne adayının onu daha rahat görmesine imkan tanır ve anne adayları genelde bu dönemde hamileliğe ve bebeğine alışma sürecinde olduklarından dolayı bebeklerini ultrason ekranında gördüklerinde ağlarlar. Bu ağlama mutluluk gözyaşlarından ibarettir. Hamileliğin 5. Haftasında bebeğin kalp atış sesleri kimi zaman duyulurken; hamileliğin 6. Haftasına geçilmesiyle beraber her ultrason rutin muayenesinde anne adayı bebeğinin kalp atış sesini duyabilmektedir.

Hamileliğin 6. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 6. Haftasında Neler Olur?

Ayrıca hamileliğin 6. Haftasında daha sonraki hamilelik haftalarında oluşum gösterecek olan solunum ve sindirim sistemi için gereken ilk vücut yapıları ve uzantılar oluşmaya başlar. Bu nedenle de hamileliğin 6. Haftasına vücut sistemlerinin oluşması için gereken hazırlık dönemi biçiminde ifade edebilmekteyiz. Ultrason görüntüsünde oluşuma başlayan bu yapıları kadın doğum uzmanı inceler ve herhangi bir oluşum bozukluğu veya diğer bir sorun var ise anne adayını bu konuyla ilgili bilgi sahibi yapar.

Hamileliğin 6. Haftasında oluşum gösteren yapılardan bir tanesi de göbek kordonudur. Göbek kordonu hamilelik süresince anne adayıyla bebek arasındaki bağın oluşmasını ve 9 ay süren hamilelik süresince birbirlerine tutunmalarını sağlamayı başaran yapıdır. Hem sevgi bağı oluşturan hem de bebeğin beslenmesini sağlamayı başaran göbek kordonu hamileliğin 6. haftasında oluşmaya başlar ve hamilelik ilerledikçe o da büyür ve kalınlaşır. Bu da bebeğin daha rahat beslenmesini sağlar.

Yorum yapın