Hamileliğin 5. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 5. Haftasında Neler Olur? Evet bu sorunun yanıtı burada… Hamileliğin 5. Haftası anne adayının bebeğini fark ederek geçireceği ilk haftadır. Bu yüzden de anne dayı için hem farklı hem de tecrübe kazanacağı 1 hafta beklemektedir. Hamileliğin 5. Haftasında Neler Olur? Özellikle de ilk hamileliğin yaşamakta olan anne adayları bu konu da deneyimsiz olmalarına karşın hemen bebeklerine adapte olma duygusuna geçerler. Bu yüzden de kendilerine ve karnında olduğunu bildikleri bebeklerine daha fazla dikkat göstererek daha mutlu 1 hafta geçirmeye başlarlar.

Hamileliğin 5. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 5. Haftası 2. Ultrason görüntüsü alınacak olan haftadır. Bu haftada bebeğin boyu ölçülebilir ancak; kilosundan söz edilemez. 5 haftalık anne karnındaki bebeğin boyu yaklaşık olarak 1 ile 3 mm kadar olmaktadır. Verilen bu boy ölçüsü halk dilinde fasulye tanesi büyüklüğü olarak ifade edilmektedir. Bu dönemde anne adayı artık kendine bir kadın doğum uzmanı seçmiştir veya halihazırda bulunan kadın doğum uzmanına düzenli olarak giymeye başlamıştır.

Hamileliğin 5. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 5. Haftasında Neler Olur?

Anne adaylarının doktor tavsiyesi doğrultusunda her ay veya belirli haftalarda gittiği doktorları her gittiklerinde onlardan ultrason görüntüsü alır. Bu görüntüler ve ultrason cihazında bebeğini gören anne adayı da hem mutlu olma derecesini arttırır, hem de bebeğinin gittiği her dönemde daha sağlıklı bir biçimde büyüdüğünü görüp kendisini daha rahat hisseder.

Hamileliğin 5. Haftasında annenin kendisini rahat hissetmesini sağlayacak durum ise; bebeğinin kalp atışları olmaktadır. Bu dönemde daima duyulmasa da bazı dönemlerde bebeğin kalp atış sesleri duyulmaktadır. Özellikle ultrason kontrolü sırasında bebeğinin kalbinin atması anneyi rahatlatır ve bazı zamanlarda da duygulandırarak gözlerinin dolmasına yol açar.

Hamileliğin 5. Haftasında bebekte gözle görülür derecede bir değişiklik olmasa da bebeğin iç organları ve sistemleri gelişmeye başlar. Özellikle de kalp ve damar sistemlerinde hızlı bir gelişme söz konusu olmaktadır. 5 haftalık anne karnındaki bebeğin hem de da beyin gelişimi yaşadığı söylenmektedir. Dolayısıyla da kalp ve damar sistemi sayesinde beyin gelişimi hamileliğin 5. Haftasında gelişme göstermektedir.

Yorum yapın