Hamileliğin 4. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 4. Haftasında Neler Olur? diye merak ediyor musunuz? Hamileliğin 4. Haftası anne adayı için 9 aylık serüvenin başlaması manasını taşımaktadır. Hamileliğin 4. Haftası birleşerek döllenen yumurta ve sperm hücresi anne rahmine yerleşir. Bu yerleştiği bölgede büyümeye ve gelişmeye başlar. Bu dönemde anne adayı adet kanamasını geciktiğini fark eder. Bu nedenle doktora başvurarak hamile olduğunu anlar.

Hamileliğin 4. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 4. Hafta anne adayı için olduğu kadar eşi için de büyük duyguların yaşandığı bir haftadır. Bu dönemde anne adayının eşi baba olacağını öğrenir ve hamileliğin 4. Haftasında aile içindeki oluşan sevgi bağları güçlenerek ev ve evin dışındaki tüm aile kişileri yalnızca rahme yerleşen o bebeğe kilitlenir.

Hamileliğin 4. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 4. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 4. Haftasında eğer anne adayı bir cinsel ilişki doğru zamanda yaşadığına inanıyorsa gebelik test çubuğunu herhangi bir eczaneden alarak kendisine gebelik testi uygular. Gebelik testlerinden bazılarında idrar haznesi bulunmaktadır. Bazılarında idrar direk şekilde üzerine yapılır. İdrarın yapılmasının ardından anne adayı gebelik test çubuğundaki çizgilere bakar ve 2 tane çizgi renklendiğinde anne adayı hamile olduğun anlar. Ayrıca kendini güvence altına almak isteyen anne adayları gebelik test çubuğu yerine kan testi uygulayabilirler. Bunun için bir sağlık kuruluşuna gidip kan aldırmaları gerekiyor. Ardından kan tahlili sonuçlarına profesyonel bir doktor bakar ve eğer anne adayı hamileyse onu ultrasona alarak bebeğini inceler.

Hamilelikte ilk ultrason görüntüsü de böylece elde edilmiş olur. Bu yüzden de hamileliğin 4. Haftası hem bilimsel olarak hem de duygusal olarak yoğun bir tempoda geçen haftadır. Hamileliğin 4. Haftasında ultrason ortamında incelenen bebek rahme yerleşmiştir. Bu dönemde bebeğin kalp atış seslerini anne hissedemez veya ultrason cihazı ile da duyulamaz. Bu yüzden hamileliğin 4. Haftasından bebeğin kalp atışlarından söz edemeyiz. Bu dönemde plasentanın oluşumu incelenebilir. Plasenta daha sonra gebelik haftalarında bebek beslenme ihtiyacını karşılar. Bebek gözle görülemeyecek kadar küçük bir boyutta rahimde durmaktadır.

Yorum yapın