Hamileliğin 23. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 23. Haftasında Neler Olur? sorusuna yanıtı burada bulabilirsiniz. Gebeliğin 23. haftasında neler olur? diye merak mı ediyorsunuz. Hızlıca hamileliğin 13. haftasında neler oluyor yanıtına geçelim. Hamilelikte 23. hafta başladığında anne adayı artık doğum yani hastane çantasını hazırlamalıdır. Öncelikle hastane çantasına koyması gereken bebek ürün ve eşyalarını, kendi eşyalarını ve ürünlerinin listesini hazırlamalıdır. Ardından da bu listedeki yer alan eşyaları ve ürünleri satın almaya başlaması gerekmektedir. Bunun sebebi; hamileliğin 41. haftada sona ermesine rağmen birçok bebeğin 30 ile 38 hamilelik haftası kadar anne karnında kalması yani; erken doğmasından kaynaklanmaktadır.

Hamileliğin 23. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 23. Haftasında Neler Olur? Hamileliğin 23. Haftasına baktığımızda bebeğin boyu 29 cm ile 30 cm arsında değişiklik göstermektedir. Anne karnında 23. haftasında olan bebeğin kilosu da yaklaşık olarak 500 gram yani; yarım kilogram olmaktadır. Bebek anne karnında durduğu süreçlerden beri en fazla kiloyu 20’li haftalarla 30’lu haftalar arasında almaktadır. Bu 10 haftalık süreç bebeğin doğacağı kilo miktarını anne adayına belirtmektedir. Hamilelikte 23. haftasında bebek de olan değişimler pek fazla değildir.

Hamileliğin 23. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 23. Haftasında Neler Olur?

Değişimler ve gelişmeler 22. haftayla karşılaştırıldığında daha az olsa da hiçbir gelişme yok da diyemeyiz. Hamilelikte 23. haftanın en belirgin bebek gelişmesinde pankreas olarak nitelendirilebilir. Pankreas gebeliğin 23. haftasında gelişmeye başlayan bir yapıdır. Gebeliğin 23. haftasında kahverengi lekelenme anne adaylarında çok sık olmasa da görülmektedir. Aynı zamanda hamileliğin 23. haftasında kasık ağrısı, karın ağrısı, mide yanması, mide bulantısı ve bacak ağrısı gibi durumlar da yaşanabiliyor.

Hamileliğin 23. Haftasında Neler Olur? Birkaç hafta içerisinde de pankreas oluşumu tamamlanmaktadır. Pankreas bezi, heyecan, mutluluk gibi hormonları salgıladığından dolayı bebek de meydana gelen duygu değişimleri pankreas bezinin oluşmaya başlamasıyla daha belirgin ve daha yoğun şekilde görülür ve de hissedilebilir. Hamilelikte en baştaki haftalarda gelişme gösteren lanugo tüyleri gebeliğin 23. haftasına geldiğimizde oluşumu tamamlanan yapılardan bir tanesine örnek olarak verilebilmektedir. Bebeğin tüm vücudu tamamen lanugo tüyleriyle kaplanmış olup artık o tüylerle doğmaya hazır hale gelmiştir. Bu da bebeğin doğuma bir kat daha fazla hazır olduğunu gösterir.

Gebeliğin 23. haftasına geldiğimizde bebek de orta kulak yapısının geliştiği görmekteyiz. Bu zamana kadar devam eden kulak gelişimi yavaş yavaş tamamlanmaya başlamış olup orta kulak kemikleri sertleşmiştir. Hamileliğin 23. Haftasında Neler Olur? sorusuna yanıt bulduysanız, Hamileliğin 24. Haftasında Neler Olur? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın