Hamileliğin 20. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 20. Haftasında Neler Olur? diye merak eden anne adayları, aynı zamanda Gebeliğin 20. Haftasında Neler Olur? diye de merak etmekteler. Hamilelikte 20. haftada hamilelik sürecinin yarısı hem bebek hem de anne adayı için artık bitmiştir. Hamileliğin 20. Haftasında Neler Olur?;Bu durumdan dolayı ikisi için de buluşma vakti yaklaşmış ve anne adayındaki heyecan gittikçe çoğalmaktadır. Bebeğin odası ve hastane için gerekli hazırlıklar yapılmaya başlanarak yavaş yavaş doğum günü beklenmeye başlanmaktadır. Bu dönemde bebek kontrolleri daha çok yapılmalıdır. Bunun sebebi; erken doğum riskinin çabuk olarak fark edilmesi sağlamaktır. Ayrıca doktor normal olan doğum tarihini de vermektedir.

Hamileliğin 20. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 20. haftada birkaç hafta öncesinde gelişmeye başlayan ve bebeğin vücudunu dış etkilerden koruyan ince tüyler yeni; tıp adıyla lanugo yapısı oluşumunu tamamlamaktadır. Oluşumunu tamamlayan lanugo tüyleri bebeğin tüm vücudunu kaplamıştır. Bebek doğduğunda özellikle kulaklarında ve yüzünde bu lanugo yapısıyla doğacak ve zamanla oluşan bu tüyler dökülecektir.

Hamileliğin 20. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 20. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 20. haftada kilo ve boy tablosu şu şekildedir; Hamilelikte 20 haftalık olan bebeğin boyu 25 cm, Hamilelikte 20 haftalık olan bebeğin kilosu 300 gram olarak ölçülmektedir. Bebeğin kilosu gittikçe artmakta ve vücudun direnci de buna bağlı olarak güçlenmektedir. Hamilelikte 20. haftada anne karnında kız bebek olarak doğacak bebeklerde rahim yani tıp ismiyle uterus oluşumu gözlenmeye başlar.

Bebeğin doğduktan itibaren kadınlık belirtisi olan uterus yani rahim, Hamilelikte 20. haftada oluşma gösterir ve ilerleyen gebelik haftalarında oluşumunu tamamlayarak işlevsel hale gelmektedir. Hamilelikte 20. haftada aynı zamanda da akciğerlerde gelişme gözlenir. Bebek, 20. haftayla birlikte soluk alıp verme hareketleri yaparak kendini doğumdan sonraki soluk alışverişine hazırlar. Bebek bu döneme kadar solunumu amnio sıvısından yapıyordu.

Hamilelikte 20. haftaya baktığımızda bebeğin kulak gelişiminin tamamlandığını fark etmekteyiz. Kulak gelişimi gebeliğin 20. haftasıyla birlikte tamamlanan bebek anne karnından gelen annesinin mide ve aynı zamanda da bağırsak seslerini kolaylıkla işitebilir. Ayrıca anne karnı dışında da çok yüksek ve tiz yani ince olan sesleri duyabilme yetisine kavuşmuştur.

hamileliğin 20.haftasında yapılan aşı

Hamileliğin 20. haftasında yapılan aşı yani gebeliğin 20. haftasında yapılan aşı tetanoz aşısıdır. Hamileliğin 20. haftasında herhangi bir annenin engeli ve alerjisi yok ise tetanoz aşısı yapılır. Anne hamilelik döneminde 20. haftaya geçiş ile birlikte tek doz tetanoz aşısı olur.

Hamileliğin 20. haftasında yapılan testler de bulunmaktadır. Bu testler tamamen doktorun insiyatifine bağlı olarak belirlenmektedir. Hamileliğin 21. Haftasında Neler Olur? diye merak ediyorsanız tıklayıp okuyabilirsiniz.

Yorum yapın