Hamileliğin 2. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 2. Haftasında Neler Olur? Hamilelik sperm ile yumurta hücresinin birleşmesi ardından da döllenen hücrenin büyüyerek ve gelişerek bebek haline gelmesi anlamını taşımaktadır. Hamilelik yaklaşık olarak 40 ile 41 hafta arasında yani 9 ay boyunca süren hem anne adayı açısından hem de bebek açısından macera dolu bir serüvendir. Hamileliğin İkinci Haftasında Neler Olur?;Bu dönem boyunca annede her ayda hatta her haftada belirli değişimler meydana gelmektedir.

Hamileliğin 2. Haftasında Neler Olur?

Bu değişimler öncelikle bebek de daha sonra anne adayında gözlenmektedir. Amnio sıvısının içerisine yerleşen bebek 9 ay boyunca çeşitli evrelerden geçerek gerçek bir insan görünümünü alır. Bundan sonra da amnio sıvısından çıkarak gerçek dünyaya “Merhaba” der.

Hamileliğin 2. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 2. Haftasında Neler Olur?

hamileligin-2-haftasiHamileliğin 2. haftası da bu değişikliklere yaklaşılan bir gebelik haftasıdır. Bir gebeliğin oluşabilmesi için yumurta hücresinin adetin 15. gününde bir sperm hücresiyle karşılanması ve döllenmesi gerekmektedir. Bir bayan hamile kalsa da bu durumu bebeği 4 haftalık olmadan anlayamaz. Hamileliğin 2. Haftasında Neler Olur? Bu durumu açıklamak gerekirse; anne adayı eğer adetini düzenli olarak oluyorsa 4 haftada bir adet olması gerekmektedir. Hamileliğin İkinci Haftasında Neler Olur? Bir bayan ise; hamilelik testini düzenli olan adeti geciktiği için yaptırdığından dolayı bebek anne karnında 4 haftalık olmadan önce tahmin edere bu testi yaptıramaz. Dolayısıyla da bir gebeliğin anlaşılması için öncelikle anne adayının kendinden şüphelenmesi ve bu şüphe doğrultusunda da bir kadın doğum ya da kadın hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir.

Hamileliğin İkinci Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 2. haftasında bir gebeliğin anlaşılması için anne adayının bu dönemlerde başından bir hastalı geçirmesi, rutin bir doktor kontrolü varsa o dönemin hamileliğin 2. haftasına denk gelmesi, bir önceki aydan normal bir adet gecikmesi yaşamışsa bunu hamileliğin 2. haftasında doktora göstermek istemesi ve bunun gibi olağan dışı durumlar da hamilelik 2. haftadan fark edilebilir. Mide bulantıları hamileliğin 3 ve 4. haftası baş gösterdiğinden dolayı da doktora başvurulmaz. Bu sebeple hamilelik en erken 3 en geç de 4. haftada fark edilmektedir.

Yorum yapın