Hamileliğin 19. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 19. Haftasında Neler Olur? yanıtı burada! Hamilelikte 19. haftaya gelindiğinde bebek üzerinde oldukça fazla değişiklik ve yeni oluşumlar gözlenmeye başlamaktadır. Hamileliğin 19. Haftasında Neler Olur?;Bu yüzden de gebeliğin 19. haftasına elen anne adayı bu oluşum ve gelişmelerin kontrol edilmesi açısından mutlaka bir ultrason görüntüsü aldırmalıdır. Hamilelikte 19. hafta artık 5. aya doğru yol almak demektir. Bu da hamileliğin yarısından fazlasının bittiğine işaret eder. Bu durumda anne dayı üzerinde meydana gelen değişimler de bebek üzerinde meydana gelen değişimler gibi hızlı olmaktadır.

Hamileliğin 19. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 19. haftaya geldiğimizde bebekte en bariz şekilde gözlenen değişikliklerden birisi vermiks kazeoza tabakası olmaktadır. Bebek de 19. haftadan daha önceki haftalarda lanugo adı verdiğimiz ince tüyler oluşmuştu. Bu tüy tabakasına 19. haftada vermiks kazeoza tabakası eklenir. Bu tabakanın genel yapısı beyaz ve peynir şeklinde yumuşak olan bebeğin cildini örten yapı şeklinde olmasıdır.

Hamileliğin 19. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 19. Haftasında Neler Olur?

Vermiks kazeoza tabakasının görevi; bebeğin anne karnında içerisinde bulunduğu amnio sıvısının cildine etki edip zarar vermesini engellemektir. Hamileliğin 19. Haftasında Neler Olur? Bir insan vücudu suda en fazla 30 dakika kadar durduğunda büzüşür ve buruşur. Bir bebek ise; anne karnında 41 hafta yani; yaklaşık olarak 9 ay kalır. Bu süreç içerisinde amnio adını verdiğimiz bir sıvının içerisindedir. Bu sıvıya rağmen doğduğunda cildi buruşuk ya da büzüşmüş olarak doğmaz. Bunun en temel sebebi; vermiks kazeoza tabakası olmaktadır. Bebekler doğduğunda bu tabakanın vücudunda kalıntıları gözlenir. Bebek, büyüdükçe tabakada bebeğin vücudundan atılmaktadır.

Hamilelikte 19. haftada gelişen bir diğer özellik de uykulardır. Bebeğin bu haftada başladığı uykulara REM uykusu adı verilmektedir. Bu uykularda yapılan araştırma sonuçlarına göre bebeğin rüyalar gördüğü ortaya çıkartılmıştır. Bu araştırmalar göre bir insan ilk rüyasını anne karnında 19 haftalıkken REM uykusunda görmekte şeklinde bir tanımlama yapabilmekteyiz. Aynı zamanda da hamilelikle birlikte oluşan plasenta yapısı yani; halk diliyle bebeğin eşi gelişmeye devam eder. Plasenta bebekle aynı oranda büyüme gösterir. Bu yüzden bebeğin eşi ifadesini taşımaktadır. Gebeliğin 19. haftasında kasık ağrısı, mide bulantısı ve mide yanması görülebilir. Aynı şekilde hamileliğin 19. haftasında karın ağrısı ve mide ağrısı sorunu yaşayabilirsiniz. Hamileliğin 20. Haftasında Neler Olur? diye merak ediyorsanız, bağlantıyı kullanarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın