Hamileliğin 18. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 18. Haftasında Neler Olur? yanıtını aşağıda bulabilirsiniz. Gebeliğin 18. haftasında neler olur diye merak etmeniz gayet normal. Anne adayları, gün geçtikçe hormonsal ve fiziksel değişiklikler yaşar. Hızlıca Hamileliğin 18. Haftasında Neler Olur? yanıtına geçelim. Hamilelikte 18. haftada anne adayı açısından bebeğiyle yaşadığı duygusal günler haftası diye tanımlama yapabiliriz. Bu tanımı yapmamızın sebebi, Hamilelikte 18. haftaya geldiğimizde bebeğin hareketlerinin, tekmelerinin anne adayı tarafından tam olarak net bir şekilde duyulduğu haftaların başlangıcına gelmiş olmaktayız.

Hamileliğin 18. Haftasında Neler Olur?

Bebeğinin dönmesini, onun hareket etmesini ve kendi karnına tekme atmasını hisseden anne adayı tam olarak bir anne olduğunu hisseder ve bebeğinin sağlıklı bir şekilde doğması elinden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışır. Bu tekme ve hareketlerden mutlu olan anne adayı bebeğinin tekmelerini başkalarına gösterir ya da dinletir.

Hamilelikte 18. haftaya geldiğimizde ölçülen kilo ve boy oranları şu şekildedir; hamilelikte 18. hafta bebek gelişimi anne karnında olan bir bebeğin kilosu 200 gram olurken; aynı bebeğin boyu 14 cm civarındadır. Hamileliğin 18. haftasında bebek de meydana gelen değişimlerden birisi dışkılamadır. Anne karnında 18 haftalık olan bebek ilk dışkısını bağırsaklarında oluşturmaya başlar ve bu da sindirim sisteminin işleyişine başladığının kanıtı olmaktadır.

Hamileliğin 18. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 18. Haftasında Neler Olur?

Bebeğin 18 haftalıkken oluşturduğu bu dışkıya tıp biliminde mekonyum adı verilmektedir. Mekonyum yani; bebeğin ilk dışkısı bağırsaklarda oluşur. Bu oluşumlar hamileliğin sonuna kadar devam eder. Hamilelik bittiğinde yani; bebeğin doğumu gerçekleştiğinde 18. haftadan itibaren oluşturulan dışkı bebek tarafından vücudundan atılır. Bebeğin boşaltım sistemini anne karnında uyguladığı tek yol idrar yapmasıdır. Bir bebek anne karnında asla dışkılama yapmaz. Sadece dışkısını bağırsaklarında biriktirir. Doğduğunda ise; anüs yolu ile dışarıya atar. Hamileliğin 18 haftasında karın ağrısı, mide yanmasi ve kasık ağrısı anne adaylarında sıklıkla gözlemlenmektedir.

Hamilelikte 18. haftada bebekte dışkılama dışında bazı reflekslerin de oluşmaya ve daha önceki hamilelik haftalarında oluşan reflekslerin gelişme gösterdiği fark edilmektedir. Oluşan refleksler arasında hıçkırma ve yutma refleksi yer almaktadır. Bebek, amnio sıvısını yutarken yutma refleksini kullanmaya başlar. Aynı zamanda da hıçkırmayı anne karnında 18 haftalıkken öğrenir. Bu haftada geliştirdiği refleksler arasında da tekme yer almaktadır. Daha sert tekmeler atmaya başlayan bebek, bu refleksini geliştirir. Hamileliğin 18. Haftasında Neler Olur? makalemizi bitirdiyseniz, bir sonraki Hamileliğin 19. Haftasında Neler Olur? makalemize tıklayarak geçiş yapabilirsiniz.

Yorum yapın