Hamileliğin 16. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 16. Haftasında Neler Olur? sorusuna doğru yanıtı burada bulabilirsiniz. Hamilelikte 16. hafta artık anne adayının sık sık bebek tekmeleriyle uyandığı ya da oturma pozisyonunu değiştirdiği haftadır. Hamileliğin 16. Haftasında Neler Olur?;Anne adayını tam olarak bebeğinin kol ve bacak tekmelerini hissedebilmektedir. Anne adayının özellikle de ilk hamile kalışı değilse bu tekmeler daha rahat ve güçlü hissedilir. Bebek ise; bu tekmeleri koordinasyonlu yani düzenli olarak yapma alışkanlığın kazanmaktadır. Bunu örnekleyecek olursak; annesi konuşurken tekme atabilir ancak; kardeşi varsa konuştuğunda tekme atmayabilir. Bu durum aile bireyleri tarafından da kolaylıkla hissedilebilir.

Hamileliğin 16. Haftasında Neler Olur?

Gebeliğin 16. haftasında ultrason görüntüsü alındığında anne adayı bebeğinin kolları ve bacaklarındaki orantıyı fark edebilmektedir. Kolları ve bacakları 16. haftaya kadar aynı boydayken 16. haftaya gelindiğinde bacaklarında uzama gözlenir ve gerçek bir insandaki kol bacak oranı oluştuğu gözlenmektedir. Bebeğin 16. haftadaki boyu yaklaşık olarak 12 cm olurken “hamileliğin 16. haftasında bebek kaç gramdır” yanıtını: 100 grama ulaşmıştır diyebiliriz. Anne karnında 16. haftasını doldurmaya başlayan bebeğin tırnak yapısında güçlenme gözlenir. 16. haftaya kadar tırnak yapısı incecik olan bebeğin 16. haftaya gelinliğinde tırnak tabakasını kalınlaştığı ultrasonda görülebilir. Ayrıca bebek başını dik tutma refleksini de gebeliğin 16. haftasında öğrenir.

Hamileliğin 16. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 16. Haftasında Neler Olur?

Anne karnı içerisinde daha rahat hareket etmeye başladığından dolayı oturur vaziyette durarak başını dik tutabilir. Bu da vücudundaki iskelet sisteminin gelişmeye başladığının ve güçlendiğinin bir başka kanıtı sayılmaktadır. Bacaklarını bükmeye başlayabilir ve kollarını hareket ettirerek güçlendirme çalışmaları yapabilir. Kollarını çoğu zaman başına dik tutar ve amnio sıvısının içerisinde kollarını hareket etmekten hoşnutluk duyar. Bacağını düz tutmak istediği zaman anne karnına genellikle tekme atar. Bu tekmelerde anne adayı tarafından hissedilebilir. Bu haftada yani hamileliğin 16. haftasında karın ağrısı anne adayında görülebilir. Karın ağrısının yanı sıra hamileliğin 16. haftasında kasık ağrıları ve baş ağrısı da anne adaylarını rahatsız edebilir.

Hamilelikte 16. haftaya baktığımızda bebeğin cinsiyet gelişiminde ilerleme kaydettiğini fark etmekteyiz. Cinsiyet gelişimi uzun süredir devam eden bebeğin artık cinsel organı belli olmaktadır. Bu dönemde bebek eğer sürekli arkasını dönük vaziyette durmuyorsa kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak analizler sonrasında anne dayına bebeğinin cinsiyeti söylenir. Böylelikle 16. haftada bebeğin cinsiyeti de ortaya yavaş yavaş çıkmış olur. Hamileliğin 17. haftasında neler olur diye merak ediyorsanız Hamileliğin 17. Haftasında Neler Olur? isimli makalemize geçiş yapabilirsiniz.

Yorum yapın