Hamileliğin 15. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 15. Haftasında Neler Olur? diye merak ediyorsanız, Hamileliğin 15. haftası ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu sayfada bulabilirsiniz. Hamilelikte 15. Hafta yeni oluşumların yaşandığı bir haftadır. Bu yüzden de hamile olan anne adayları doktorlar tarafında 15. Haftada özellikle kontrole çağırırlar. Kontrol esnasında bebekteki yeni oluşumlara bakılarak her şeyin normal gidip gitmediği hakkında yorum yaparlar. Bu dönemde yaşanan gelişmeler annenin de hissedeceği gelişmeler olmasından dolayı anne bebeğiyle iletişim halinde olmaya devam ederek sevgi bağlarının güçlenmesine yardımcı olur.

Hamileliğin 15. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 15. Haftada bebeğin boyu 10 cm olurken; kilosu 70 gram dolayında olmaktadır. Bu dönemde bebek de görülen oluşumlardan birisi lanugo oluşumları olmaktadır. Lanugo bebek de hamileliğin 20. Haftasına kadar oluşum gösteren tüyler demektir. Halk dilindeki karşılığı bebek tüylenmesi olarak ifade edilmektedir. Lanugo tüyleri bebeğin yalnızca bir bölgesinde değil; vücudunun bütününde görülen ve olması gerekli olan tüylerdir. Hatta bazı bebeklerde yeni doğduklarında bu tüylerin varlığına rastlayabilmekteyiz.

Lanugo tüylerinin oluşumu hakkında detaylı inceleme yapmak isteyen kadın doğum uzmanları da anne adaylarını Hamileliğin 15. Haftasında ultrason kontrolüne çağırmaktadırlar. Gebeliğin 15.Haftasında meydana değişimlerden bir diğeri tat alma organımız olan dil ile alakalı olmaktadır. Bu dönemde bebeğin dilinde tomurcuklar oluşur. Bu tomurcuklara tat tomurcukları adı verilmektedir. Oluşan bu tomurcuklar sayesinde anne adayının yediği besinler göbek kordonundan geçerek amnio sıvısına karıştığında bebek bu tadı hissedebilir.

Hamileliğin 15. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 15. Haftasında Neler Olur?

Gebeliğin 15. Haftasında Neler Olur?

Gebeliğin 15. Haftası, Hissedilen tat yoğun değildir. Buna rağmen tat kavramı bebek üstünde oluşmaya başlayarak beslenme ayrıcalıkları meydana gelmektedir. Gebeliğin 15. Haftasında gözleri gerçek bölgelere yerleşmiş olan bebeğin gözleri kapalı durumdadır. Bu kapalı duruş hali gebeliğin 20. Haftasına kadar devam edecektir. Gebeliğin 20. Haftasıyla beraber göz kapakları da açılacaktır.

Gebeliğin 15. Haftasında bebeğin emme refleksinin oluştuğunu görebiliriz. Dünyaya gelen her bebek emme refleksiyle doğar. Bu refleks ise bebek anne karnındayken oluşum gösterir. Oluşum gebeliğin 15 ile 16. Haftaları arasında meydana gelir. Refleksi öğrenen bebek öncelikle emme eylemini parmağını absorbe ederek kullanır.

Yorum yapın