Hamileliğin 14. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 14. Haftasında Neler Olur? diye merak ediyorsanız, bu sayfada kafanızdaki soru işaretlerine yanıt bulacaksınız. Hamilelikte 14. Haftada bebe artık hareketlenmeye başlar ve bu da anne adayını etkiler. Gebeliğin 14. Haftasına kadar anne adayı bebeğin hareket ettiğini ultrason cihazı yardımı ile görür. Bu durum 14. Haftayla beraber değişiklik göstererek anne adayının duymasını sağlar.

Hamileliğin 14. Haftasında Neler Olur?

Anne adayı artık bebeği hareket ettiğinde hisseder ve karnını okşayarak çoğunlukla onun hareketlenmelerine refleks olarak cevap vermektedir. Bu haftada anne adayı bebeğini hissettiği için artık bebeğine hazırlanma sürecini kendiliğinden hızlandırır. Gebeliğin 14. Haftasına geldiğimiz bebeğin boyu ve kilosu hesaplanır. Bu hesaplamalarda ortaya çıkan tablo genel itibari ile şu biçimdedir; bebeğin boyu yaklaşık olarak 9 cm olmuştur ve kilosu ise 45 gram kadardır. Hamilelikte 14. Hafta: Bu haftalarda bebeğin kilosunda hızlı bir artış gözleneceğinden dolayı anne adayı hızlı kilogram artışlarına ve daha fazla besin tüketme talebine hazırlıklı olmalı ve bundan şikayetçi olmamalıdır. Bebek bu dönemde nefes alıp vermeye başlar.

Hamileliğin 14. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 14. Haftasında Neler Olur?

Gebeliğin 14. Haftasında Neler Olur?

Anne karnında amnio sıvısında bulunan bebek, nefes alıp verirken amnio sıvısını kullanılır. Nefes alacağı zaman amnio sıvısını ağzına alır. Gebeliğin 14. Haftası Nefes vereceği zaman ise; ağzına aldığı amnio sıvısını geri bırakır. Böyle soluk alıp verişine başlamış olmaktadır. Bu dönemde bebeğin kalp atışları artış duyulabilir Ultrason cihazına kontrol için giden anne adayı bebeğin kalp atış seslerini rahatlıkla duyabilir. Kalp atış seslerini duyan anne adayı bebeğinin güvende olduğunu hisseder. Bu durumda da kendisi daha çok ferahlar ve mutluluk derecesi artar. Kalp atışları ilk defa hamileliğin 14. Haftasında duyulur ve atışlar hızlıdır. Bu normal bir durumdur ve anne adayının telaşa kapılmasına ihtiyaç yoktur.

Hamilelikte 14. Haftaya geldiğimiz kan hücrelerinden söz edebilmekteyiz. Bu dönemde bebeğin kan hücreleri üretilmeye başlar. Bu görevi kemik iliği üstlenmektedir. Amnio sıvısı içerisinde 14. Haftasına gelmiş olan bebeğin kemik iliği kan hücreleri üreterek kan dolaşımına ortam hazırlayıp bebeğin sistemlerini tamamlamaya başlamaktadır.

Yorum yapın