Hamileliğin 13. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 13. Haftasında Neler Olur? Hamilelikte 13. Haftaya gelindiğinde bebek artık bütünüyle bir insan görünümünü almıştır. Bu durumun en büyük kanıtı ise; kulak ve gözlerin oluşumudur. Gözler oluşmaya başladığında gebeliğin 5. Haftasındaydık ve yüzün önünde değil; yanlarında bulunuyorlardı. Kulaklar ise; hem ince hem de sivriydi. Hamilelikte 13. Haftaya geldiğimizde ise; bebeğin gözleri yuvarlaklaşarak yüzün ön bölgesine yerleşmeye başlamıştır. Bu da bebeğin normal bir insan gözlerinden farksız olarak gözlere sahibi olduğu manasına gelir. Kulaklar ise; ovalleşip kalınlaşarak gerçek bir kulak görüntüsü almışlardır.

Hamileliğin 13. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 13. Haftada bebeğin boy ölçüsü 7 cm olur ve kilosu ise yaklaşık olarak 20 gram kadardır. Bebek de meydana gelen kilogram artışları anneye de etki yaparak ağır ağır hamile kıyafetlerinin arayışına düşmesine neden olmaktadır. Bu dönemde anne psikolojisi normal dışından daha sinirli ve sabırsız olabilir. Bu durumda eğer fazla tepki gösterimi oluyorsa bir psikolog veya psikiyatriden destek alabilir. Hamileliğin 13. Haftasında Neler Olur? Anne karnında 13 haftalık olan bebek de organ oluşumu hızlanmıştır. Bu yapıları normal bir ultrason cihazında görülmesi imkansızdır. Bebeği çıplak gözle görülebilse bu binaların dişi veya erkek olduğu anlaşılabilir.

Hamileliğin 13. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin
13. Haftasında Neler Olur?

Gebeliğin 13. Haftasında Neler Olur?

Ultrasonda görülmesinin tek koşulu ise; en son çıkan modern ultrason cihazlarından bebeğe bakılmasıdır. Normal bir ultrason cihazında ise; bir ile 3 hafta sonrasında bebeğin cinsiyeti eksiksiz olarak gözlenebilmektedir. Bu yüzden de en daha sağlıklı olan çözüm cinsiyet için gebeliğin 14 ile 17. Haftalarını beklemektir.

Hamilelikte 13. Haftada bebek ilk boşaltımını yapar. Boşaltım sistemi basit yapılı olarak gelişen bebek dışkılama veya ha başlamasa da ilk idrarı 13 haftalıkken yapar. Bebek idrarını anne karnında içerisinde bulunduğu amnio sıvısına boşaltır. Ardından sıvı tüketmek için de yine amnio sıvısını içer. Dolayısıyla da Hamileliğin 13. Haftasından itibaren bebeğin beslenmesi ve boşaltım yapması için amnio sıvısı büyük önem arze tmektedir.

Yorum yapın