Hamileliğin 12. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 12. Haftasında Neler Olur? diye merak ediyorsanız, doğru sayfadasınız. Hamilelikte 12. Haftada bebeğin bütün organları geliştiği için anne karnında hareketlenmeler başlar. El ve ayak oluşumu tamamlanmaya az kaldığından dolayı elleri ve ayakları ile anne karnına tekmeler atar. Hamileliğin 12. haftası, Bu tekmeler bebeğin kimi zaman rahatsız olmasından dolayı olabildiği gibi kimi zaman daha sağlıklı olarak gelişiminin devam ettiğinin göstergesidir. Anne adayı eğer duruş pozisyonunu değiştiyse ve tekmeleme başladıysa bu bebeğin rahatsız olduğundan kaynaklanmaktadır. Anne adayı sabit dururken tekmeleme yapıyorsa bu durum bebeğin anne karnında hareket ettiğini yani daha sağlıklı olduğunu müjdeler.

Hamileliğin 12. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 12. Haftasında Neler Olur? Hamilelikte 12. Haftaya gelindiğinde bebeğin boyun 5 cm olurken bir önceki haftadaki ağırlığı 7 gram olan bebek, 12. Haftaya gelindiğinde 15 grama kadar çıkabilir. 1 haftada 8 gram birden alması da bebeğin artık hızlı gelişime başladığının bir göstergesi sayılmaktadır. Hamileliğin 3. ayı: Gebeliğin 12. Haftasında bebek de meydana gelen değişimler arasında tırnak ve saç oluşumu izlenebilmektedir. Tırnakların alt yapıları oluşmaya başlamakta ve bu oluşum birkaç hafta devam etmektedir. Saç oluşumu bazı bebeklerde erken bazı bebeklerde geç biter. Bu durum bebeğin ne kadar saçlı doğacağına bağlıdır.

Hamileliğin 12. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 12. Haftasında Neler Olur?

Gebeliğin 12. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 12. Haftasında Neler Olur? Saç oluşumu uzun sürerse anne adayında mide kaynamaları da uzun sürer. Bunun nedeni saç oluşumunun mide de yanma ve kaynama yanmasından kaynaklanmaktadır. Gebeliğin 11. Haftasına kadar iç kısımda oluşum gösteren organlar dış bölgede de oluşmaya başlamaktadır. Bu oluşum bebeğin cinsiyetinin de yakın zamanda öğrenileceğinin habercisi olmaktadır. Hamilelikte 12. hafta: Bu oluşumlar kadın doğum uzmanı tarafından gözlenir. Gözlem yapıldıktan birkaç hafta akabinde de bebeğin cinsiyeti yani; erkek veya kız olduğu anlaşılarak anne adayına söylenir.

Bebeğin cinsiyeti anne ve babalar için büyük önem arz etmektedir. Hamilelikte cinsiyet belli olana kadar anne adayı ve özellikle de babalar büyük merak içerisinde cinsiyet öğrenme gününü bekler ve kimi zaman de iddiaya girerler. Çoğu anne adayı bebeğini hisseder ve cinsiyeti hakkında tahminde bulunabilmektedir.

Yorum yapın