Hamileliğin 11. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 11. Haftasında Neler Olur? Hamilelikte 11. Haftaya gelindiğinde anne adayında mutlak olan düşük tehlikesi artık ağır ağır sona ermektedir. Gebeliğin 11. Haftası ile 41. Haftasındaki yani 11 haftadan doğumun sonuna kadar olan sürece tıp biliminde fetal dönem adı verilmektedir. Hamileliğin 11. Haftasında Neler Olur?;Bu 11 haftalık süreçte bebek bir hayli fazla hassas bir yapıya sahiptir. 11. Haftayla beraber bebeğin vücudu daha fazla direnç kazanır ve bununla beraber de annesine olan bağlılık derecesinde artış meydana gelir.

Hamileliğin 11. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 11. Haftada en önemli gelişmelerden bir tanesi plasenta oluşumudur. Plasenta halk arasında bebeğin eşi olarak bilinir. Bu yapı sayesinde bebek ile annesi arasında kan dolaşımı olur ve anne bebeğini bebek de annesini bütünüyle hisseder. Bu haftayla beraber de anne adayında duygusallık derecesi artar. Hemen ağlayabilir veya kolaylıkla sinirlenebilir. Bu durumda gebe bayanın çevresi daha duyarlı olmalıdır. Gebeliğin 11. Haftası. Bebek de 11. Haftaya kadar gelişen kalp damar sistemi, beyin oluşumu, sinir ve iskelet sistemi gibi sistem, organ ve yapılar artık işlevine yani görevlerine başlamıştır.

Hamilelikte 11. Hafta

Hamileliğin 11. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 11. Haftasında Neler Olur?

Bu da bebeğin ağır ağır da olsa doğuma hazırlandığının göstergesidir. Bebek tam manası ile doğuma hazırlanırken annesine vermiş olduğu ve hissettirdiği duygularla da annesini kendine hazırlamaya başlar. Hamilelikte 11. Haftayla beraber bebek artık hızlı büyüme hem de da hızlı bir gelişme evresine geçer. Bu zamana kadar sırayla oluşan yapılar ve sistemler 11. Haftayla görevine başladığından dolayı bebek artık gerçek bir insanın sistem işleyişine hazırlanmakta ve vücut fonksiyonlarını ağır ağır da olsa göstermeye başlamaktadır.

Gebeliğin 11. Haftasında

Hamilelikte 11. Haftaya gelindiğinde bebeğin boyunun ölçüsü 4 cm kadar olurken kilosu ise 7 grama ulaşmıştır. 11. Haftadan sonra bebek hızlı büyüyeceği için hızlı kilogram artışı yaşayacaktır. Bu kilogram artışları anneyi de etkileyecektir. Bu yüzden de bu konu da hem doktoru tarafından hem de aile kişileri tarafından anne bu duruma alıştırılmalı ve kabullenmesi sağlanmalıdır.

Yorum yapın