Hamileliğin 10. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 10. Haftasında Neler Olur? sorusuna yanıt arıyorsanız doğru sitedesiniz. Hamilelikte 10. Haftada bebek tıbbi olarak fetal adını alır. Hamileliğin 10. Haftasında Neler Olur? Anne karnındaki bebeğe tıbbi olarak ilk haftalarda bebek adının verilmemesinin nedeni düşük tehlikesinin ağırlıklı olarak yaşanması ve fetalin insan görünümüne hemen erişmemesinden kaynaklanmaktadır.

Hamileliğin 10. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 10. Haftasında Neler Olur? Düşük tehlikesinin yoğun olduğu haftalardan biri de hamileliğin 9. Haftası olmaktadır. Bu yüzden anne adayı bu dönemde fazla ağır işler yapmamalı, yüksek yerlere uzanmamalı ve yoğun stres altında kalmamalıdır. Aksi takdirde bebeğini düşürme riskinde artış oluşacaktır. Hamilelikte 10. Haftada bebeğin kilosu 4 grama yükselirken 10 haftalık bebeğin boyu 3 cm kadar olmuştur.

Bu dönemde bebek tutma refleksini kazanmaktadır. Eline bir cisim veya nesne değdiğinde ona dokunarak tutmaya çalışır. Bu refleksin daha hamilelikte gelişmesi ise; pek çok anne adayının şaşırmaktadır. Hamilelikte bebeğin tutma refleksini kullanmış olduğu en bariz bölge ise göbek kordonudur. Kordona çarptığında onu tutmak isteyen bebek tutma refleksini kullanmış olur.

Hamileliğin 10. Haftasında Neler Olur?
Hamileliğin 10. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin Onuncu Haftasında Neler Olur?

Anne karnında 10. Haftasına bebeğin artık el, diz ve parmak kemikleri oluşmaya ve gelişmeye başlar Bebeğin parmakları artık ördek ayağı gibi perdeli insan parmağı görünüşünü değiştiren almıştır. 10 Haftalık Gebelik: Hamilelikte 10. Haftada dudakların oluşmaya ve belirginleşmeye başladığı gözlenir. Arıca dış kulak oluşumu fark edilir. Bu da bebeğin yakın zamanda işitme yetisine kavuşacağı manasını ifade etmektedir.

Hamilelikte 10. Hafta doktoruna ultrason görüntüsü almak ve rutin kontrol yaptırmak için giden anne adayı bebeğinin hareketlendiğini görerek gerçek bir annelik duygusu yaşayabilmektedir. Bebeğin bu dönemde hareket etmesi sağlık durumunda herhangi bir sorun olmadığını göstergesi sayılmaktadır.

Hamilelikte 10. Haftada bebek nefes alıp vermeye başlar. Bu da solunum sisteminin gelişimini tamamlamaya başladığının göstergesidir. Anne karnında 10 haftalık olan bebekler soluk alıp vermeyi hava ile yapmazlar Anne karnında içerisinde durdukları amnio sıvısından sağlarlar. Amnio sıvısını yutarak nefes alıp verebilen bek hemde da sıvı tüketmekte ve ilk idrarını 10. Haftada yapmaktadır.

Yorum yapın