Hamileliğin 1. Haftasında Neler Olur?

Hamileliğin 1. Haftasında Neler Olur? diye merak ediyorsanız doğru sayfadasınız. Hamilelik; kadın ile erkeğin cinsel olarak yaşadıkları ilişki neticesinde sperm hücrelerinden nitelikli olan sperm hücresinin ayrılarak yumurta hücresiyle birleşmesi sonucu başlar. Hamileliğin 1. Haftasında Neler Olur?; Bu duruma tıp dilinde döllenme adı verilir.

Döllenme gerçekleştiği anda gebelik dediğimiz 9 aylık süreç de başlamış olmaktadır. Döllenen yumurta hücresi anne adayının karnında 9 ayda bir bebek haline gelir.

Hamileliğin 1. Haftasında Neler Olur?

Hamileliği başlatan döllenme sonrasında kadın hamile olduğunu fark eder. Bu fark etme süresi yaklaşık olarak 4 haftayı bulmaktadır. Dolayısıyla da anne adayı hamileliğinin 1. Haftasında hamile olduğunu anlayamayacağından dolayı hamileliğin 1. Haftasında anne ve bebek üstünde meydana gelen değişimler biçiminde bir kavram kullanamamaktayız.

Anne adayı gebe olduğunu 4. Hafta ile beraber çeşitli şüphelenmeler ile anlar. Hamileliğin 1. Haftasında Neler Olur? Kadının hamile olduğunu 1. Haftada anlayamamasının ana ve tek nedeni adet kanamaları olmaktadır. Adet kanamaları 4 haftada bir olmasından dolayı kadın adet döneminin geciktiğini 4 haftadan önce anlayamaz. Bu yüzden de yumurta hücresi döllenen kadınlar doktorlarından genelde 4 ile 6 haftalık arasında hamile olduklarını öğrenmektedirler.

Hafta hamilelik döneminde sayabileceğimiz tek bir olgu vardır. Bu da adet döneminin 15. Gününde olan kadının cinsel ilişkiye girdikten sonra partnerinden gelen sperm hücresinin kendisinde bulunan yumurta hücresiyle birleşerek rahimde büyümeye başladığı olgudur. Bahsettiğimiz bu döngü tıbbi olarak gerçekleştiği için anne adayı herhangi bir fiziksel, psikolojik veya ruhsal olarak değişime uğramaz. Hamileliğin 1. Haftası 9 ay boyunca süren gebeliğin en huzurlu ve rahat geçtiği 4 haftadan bir tanesidir. Doktorların kadınlara tavsiyesi ise; eğer cinsel ilişki yaşıyorlarsa ve adet zamanlarında 1 haftalık bir gecikme olduysa beklemeden bir uzmana müracat etmeleri yönünde olmaktadır. Bu tavsiyenin nedeni; gebeliğin erken fark edilmesi sağlıklı bir gebeliğin temennisini vermesinden kaynaklanmaktadır.

Yorum yapın