Gebelikte Saç Boyatılır mı?

Gebelikte Saç Boyatılır mı? sorusuna doğru yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Hamilelik döneminde saç boyatılır mı? sorusu kafanızda soru işareti olmaktan çıksın. Gebelikte Saç Boyatılır mı?;Saç bakımı özellikle kadınların en dikkat ettiği konular arasındadır. Özellikle gebelik öncesi boyatılmışsa saç, gebelik esnasında da yeni çıkan saçlarla renk değişikliği olmakta ve bunun kötü görünüme nende olduğu veya beyaz saçların çıktığı bununla da rahatsızlık duyulduğu söylenmiştir.

Gebelikte Saç Boyatılır mı? Hekimlerin en çok rastladığı sorular arasında yer alan gebelikte saç boyatma, boyalarda bulunan kimyasallar yüzünden gebelik açısından endişeli bir durumdur. Boyalarda bulunan amonyak boya esnasında soluma yolu ile bebeğe ulaşabilir. Bu da bebeğin sağlığı için bir hayli tehlikelidir. Amonyak içeren boyalardan gebelik döneminde uzak durulmalıdır. Eğer özel bir gün var ise muhakkak saçınızı boyattırmanız gerekli olan bir durum söz konusu ise o zaman saç ruju ve saç rimeli kullanabilirsiniz.

Gebelikte Saç Boyatılır mı?
Gebelikte Saç Boyatılır mı?

Gebelikte Saç Boyatılır mı?

Kuaförlerin veya saç boyası satımı yapan firmalarının boyaları hakkında bütünüyle bitkisel olduğuna dair söylemiş olduğu cümleleri dikkate almayınız. Çünkü bu boyalar Sağlık Bakanlığı tarafından denetimi yapılmamaktadır. Kalıcı boyalardansa geçici ve kısa süre saçta kalacak boyalar bir nebze de olsa önerilmektedir. Unutulmamalıdır ki saç boyası yüzünden gebelik az bir ihtimal de olsa düşükle sonuçlanabilir. Eğer gebe bir kuaför iseniz ve çalışmanız gerekiyorsa sık sık bulunduğunuz yeri havalandırmalı, muhakkak eldiven kullanılmalı ve sık sık dinlenilmelidir.
Gebelik döneminde psikoloji son derece önemlidir bu nedenle annenin kendini iyi hissetmesi gerekir.

Saç beyazlığından ya da renk farklılığından anne adayları Çok rahatsızlık duyuyorsa Saçlar kına ile boyanabilir. Fakat bazı hekimler ilk 3 ay atlatıldıktan sonra saçın boyanabileceğini savunmuştur bu da bütünüyle bitkisel boyalarla gerçekleştirilmelidir. Bu esnada kesinlikle boya kafa cildine temas etmemelidir. Gebelikte Saç Boyatılır mı? Şu da eklenmelidir ki; bazı saç boyalarında kanserojen maddeler saç köklerinden kemik iliğine ulaşır bu da lösemi ile bile sonuçlanabilir. Özellikle sık sık saç boyatan anne adaylarında yumurtalık kanseri, mesane kanseri gibi ciddi rahatsızlıklarla karşılaşılabiliyor.

Saç boyasının göze temas etmemesine de özen gösterilmelidir. Bu durum söz konusuysa bebeklerde kataraktlara yol açabilir. Bebeğinizin sağlığı için kendi güzelliğinizden biraz fedakârlık yapmanız gerekebilir. Fakat bu demek değil ki bakımsız bir anne adayı olun, yalnızca kriterlere uyarak yapılması önerilir.

Yorum yapın