Gebelikte folik asit ne işe yarar?

Gebelikte folik asit ne işe yarar? Gebelikte folik asit neden kullanılır diye merak ediyorsunuz sanırım. Hamilelik dönemine girmeden önce ve girdikten sonra folik asit kullanımı oldukça faydalıdır. Gebelikte folik asit ne işe yarar?;Bebeğinizin sağlıklı dünyaya gelebilmesi için hamilelikte folik asit kullanımı yapılmalıdır. Gebelikte folik asit kullanmamak, bebeğinizin gelişimini minik bir ölçüde olsa etkiler diyebiliriz.

Folik asit nedir?

Eğer hamileyseniz veya olmayı planlıyorsanız, folat olarak da bilinen ve B9 vitamininin sentetik formu olan folik asit alını hayati önem taşır. Gebelikte folik asit ne işe yarar? Doğal olarak koyu yeşil yapraklı sebzelerde, narenciyede, tam buğdayda, bakliyatta, mayada ve sığır eti özünde bulunan bir vitamindir. Bazı ekmek, margarin ve kahvaltılık mısır gevreklerinin üretim sürecinde de eklendiği bilinir.

Gebelikte folik asit ne işe yarar

Gebelikte folik asit ne işe yarar?: Folik asit, doğum esnasında beyin ve omutilikte ciddi doğum kusurlarına (örn spina bifida) sebebiyet veren nöral tip defektlerinin (NTD’ler) oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Folik asit, ayrıca yarık damak olarak da bilinen doğum kusurunun ortaya çıkmasının engellenmesine yardımcı olur. Folik asit anne için de faydalıdır ve B12 vitaminiyle birlikte, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda görev alır. Yeteri kadar folik asit alınmaması, bir anemi türüne yakalanmanıza sebep olabilir. Aneminin diğer çok bilinen türü ise demir eksikliğinden kaynaklanır.

Spina bifida (Ayrık Omurga) nedir?

Doğmamış bir bebeğin omuriliğini çevreleyen koruyucu yapının gelişmemesiyle birlikte, bebeğinizin omuriliği tam olarak kapanmaz ve bir ayrıklık kalır. Bu durum, kalıcı sinir hasarına yol açtığı gibi, bazen felçe de sebep olabilmektedir. Gebeliğinizin ilk 12 haftasında, bebeğinizin beyni ve sinir sistemi oluşmaya ve hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Bu yüzden, gebeliğin ilk 3 aylık dönemi içerisinde folik asit alımı son derece büyük bir önem arzetmektedir. İdeal olan durum ise daha henüz hamile kalmadan folik asit takviyesi almaya başlanmasıdır (yaklaşık 2-3 ay öncesinden itibaren). Gebeliğinizin 13. haftasına geldiğinizde ise, yani ikinci trimester dönemi, folik asit alımını bırakabilirsiniz. Dilerseniz almaya devam da edebilirsiniz. Bu durum size veya bebeğinize bir zarar vermeyecektir.

Gebelikte folik asit ne işe yarar?
Gebelikte folik asit ne işe yarar?

gebelikte folik asit ne kadar kullanılmalı

gebelikte folik asit ne kadar kullanılmalı: Bir bebek yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren, günde yaklaşık olarak 400 mikrogram bir folik asit desteği almanız tavsiye edilir. Gebelikte folik asit ne işe yarar? Bu takviyeyi gebeliğinizin ilk 12 haftası süresine almaya devam etmelisiniz. Diğer taraftan, folat açısından zengin gıdalardan bolca tüketmelisiniz. Bu gıdaları giriş paragrafında görebilirsiniz.

NTD (Nöral Tüp Defektli) bebek sahibi iseniz, diğer bir çocuğunuzun da aynı sorunla dünyaya gelme riski normal anne adaylarına göre daha fazladır. Gebelikte folik asit ne işe yarar? Bu durumda, doktorunuz size daha yüksek dozda (günde 5 miligram) bir hamilelikte folik asit takviyesi almanızı tavsiye edecektir. Epilepsi gibi bir hastalıktan dolayı ilaç kullanıyor iseniz, doktorunuz yine size daha yüksek dozda folik asit takviyesi yazabilir. Bunun sebebi ise, kullanmış olduğunuz ilaçların, vücudunuzun folik asiti depolamasını engelleyici etkisi olabileceğindendir. Eğer epilepsi rahatsızlığınız varsa ve çocuk yapmayı düşünüyor iseniz, doktorunuzla konuşun.

Eğer fazla kiloluysanız ve vücut kitle endeksiniz (BMI) 30 ve üzerinde ise veya şeker hastalığınız bulunuyor ise, yine günlük 5mg dozunda folik asit almanız önerilir. Hem fazla kilonuz hem de şeker rahatsızlığınız bulunuyor ise, NTD sorunu olan bir bebek doğurma riskiniz artar. Vücut kitle endeksi yüksek olan kadınların kan seviyelerinde daha az miktarda folik bulunma eğilimi vardır. Bu yüzden, bebek yapmaya karar verir vermez doktorunuza başvurun.

Folik Asit İçeren Besinler ve Yiyecekler

Bir yandan folik asit desteği kullanırken, diğer taraftan da folik açısından zengin gıdalardan bolca tüketin. Gebelikte folik asit ne işe yarar? Bu gıdalar, içeriğinde aynı zamanda hem siz hem de bebeğiniz için önemli olan diğer bileşenleri de içermektedir. Yemeklerinizde aşağıda listesi verilen ve folat açısından zengin olan besinleri eklemeye gayret gösterin:

 • Brüksel lahanası
 • Börülce
 • Kuşkonmaz
 • Brokoli
 • Fırınlanmış patates
 • Katı haşlanmış yumurta
 • Konserve somon
 • Maya özütü
 • Portakal ve portakal suyu
 • Çeltik
 • Zengin tahıllı ekmek

Folatlar suda çözüldüğü için, sebzeleri buharda veya mikrodalgada pişirmelisiniz. Haşlamamaya dikkat edin. Bu gıdaları aşırı pişirmemeye gayret edin aksi takdirde içerisindeki folat (folik asit) parçalanır.

Yorum yapın