Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı? sorusuna yanıt aradığınızı biliyoruz. Bunun için sizlere çok faydalı olacak Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı? isimli makalemizi hazırladık. Bilinçli birer anne adayı olan bayanlar hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin daha sağlıklı gelişimini göz önünde bulundurarak hamile kalmaya karar verdikleri andan itibaren beslenmelerine dikkat etmeye özen göstermeli ve bazı önemli vitaminleri almalıdırlar. Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı?;yanıtına hızlıca geçebiliriz.

Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

Anne adaylarının eğer var ise hamile kalmadan önce fazla kilolarını düzenli beslenme ve spor yardımı ile vermeleri hem daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmelerini sağlayacak hem de bebeklerinin daha sağlıklı bir biçimde gelişmesine yardım edecektir. Hamile kalmaya karar verdikleri andan itibaren anne adaylarının vücutlarına çok iyi bakmaları, hamilelik için kendilerini hazırlamaları gerekiyor.

Bunun için de hamilelik öncesi alınması gerekli olan vitaminler oldukça çok büyük bir öneme sahiptir. Hamilelikten 3 ay önce bu vitaminlerin alınmaya başlaması gerekiyor. Vücut hamileliğe ne kadar iyi hazırlanırsa ve ne kadar daha sağlıklı bir hal alırsa hamilelik dönemi de hem anne hem de bebek için o kadar iyi daha sağlıklı geçecek, bebeğin daha sağlıklı bir biçimde gelişimini tamamlaması sağlanacaktır. Doğum öncesi alınan vitamin takviyeleri, bebeğin düşük kiloda doğmasını engelleyecek ve daha sağlıklı bir biçimde dünyaya gelmesini sağlayacaktır. Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı? Anne adaylarının vitaminlerin beraberinde hamile kalmadan önce sigara ve alkol kullanımını sonlandırmaları, çay ve kahve tüketimini de minimum düzeye indirmeleri gerekiyor.

Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı?
Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

Hamilelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

Hamilelik öncesi alınması gerekli olan vitaminler arasında en önemlisi folik asittir. Folik asit hem hamile kalmanızı kolaylaştıracak hem de sinir tüpünün korunmasına yardım edecektir. Hamileliğiniz sırasında bebeğinizin vücudunuzda bulunan kalsiyumu çok büyük bir oranda kullanacağı ve doğum yaptıktan sonra da kalsiyuma bebeğinizi emzirmek için ihtiyaç duyacağınızı göz önünde bulundurursak hamilelik öncesinde çok miktarda kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Gerekli olduğu takdirde kalsiyum hapları ile takviye yapabilirsiniz. Gebelik Öncesi Hangi Vitaminler Kullanılmalı? Kalsiyum almaya hamileliğiniz boyunca ve doğum yaptıktan sonra da devam etmeli, kalsiyum eksikliği nedeniyle yaşayacağınız sıkıntıların önüne geçmelisiniz. Kalsiyum sayesinde bebeğiniz kuvvetli ve daha sağlıklı bir kemik ve diş yapısına sahip olacaktır. Kalsiyum dışında hamilelik öncesi alınması gerekli olan vitaminler arasında demir de bulunur.

Demir hem sizin hem de bebeğinizin kan ve kas hücrelerinizin gelişimini sağlayacak, hem de anemiden korunmanıza yardım edecektir. Hamilelik anemisi hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını tehdit edeceği için hamilelik öncesi ve sırasında demir almaya özen göstermelisiniz. Hamilelik öncesi alınması gerekli olan vitaminler genel itibari ile tüm taze sebze ve meyvelerde, beyaz ette bulunur. Bu sebeple evvela beslenmenize özen göstermelisiniz.

Yorum yapın