Erken Doğum Nedir? Kaçıncı Haftalar Olur?

Erken Doğum Nedir? sorusuna yanıt arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Kadınların son adet tarihine göre 24 hafta ile 37 hafta arasındaki bir zaman diliminde doğum yapması erken doğum ya da prematüre doğum olarak adlandırılmaktadır. Erken Doğum Nedir?;37 hafta ile 41 hafta arasında gerçekleşen doğumlar ise normal zamanında doğumlar olarak adlandırılmaktadır.

Doğum sancılarının beklenenden daha erken zamanda başlaması erken doğum tehdidi olarak görülmektedir. Tüm doğumların yaklaşık olarak % 10’u erken doğum şeklinde meydana gelmektedir. Erken doğumlar genellikle yeni doğan ölümlerinin % 75’inin sebebi olarak görülmektedir. Erken doğan ve yaşayan bebekler görme ve işitme problemleri, kronik akciğer hastalıkları, okul başarısızlıkları yaşamakta ya da spastik çocuklar olmaktadır.

Erken Doğum Nedir?

Erken doğum yaşandığı zaman bebeklerin yaşama ve sağlıklı olma şansı doğum haftası arttıkça daha da fazla olmaktadır. Erken Doğum Nedir? 24 hafta içerisinde doğan bebeklerin oldukça az bir kısmının yaşama şansı bulunurken 26 hafta içerisinde doğan bebeklerde yaşama oranı daha da artmaktadır. 34 haftadan sonra doğan bebeklerde yaşam oranı oldukça fazladır. Yani bebek anne karnında ne kadar fazla zaman geçirebilirse yaşama şansı artmaktadır. Bebeğin bir hafta bile daha fazla anne karnında durabilmesi yaşama şansını % 25 oranında arttırabilmektedir.

Erken Doğum Nedir? Kaçıncı Haftalar Olur?
Erken Doğum Nedir? Kaçıncı Haftalar Olur?

Erken doğum yaşanması için bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Daha önce erken doğum yapmış olan, rahim ağzıyla ilgili ameliyat geçiren, rahimle ilgili anomalileri bulunan, sigara içen, ilaç bağımlılığı olan, kansızlık yaşayan, kronik hastalığı olan, aşırı stres ya da depresyon içerisinde bulunan, gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu geçiren, düşük sosyo ekonomik düzeye sahip, gebelikte yüksek tansiyonu olan, çoğul gebeliği olan, hamileliği sırasında aşırı fiziksel aktivitede bulunan, 18 yaşından küçük ya da 40 yaşından büyük olan, çok düşük kilolu ya da fazla kilolu olan kadınların erken doğum yaşama riski oldukça fazladır.

Erken doğum tedavisinde, başlayan sancıları durdurma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem tokoliz olarak adlandırılmaktadır. Belirli ilaçlar kullanılarak annenin sancıları durdurulur ve bebeğin anne karnında mümkün olduğu kadar daha uzun süre kalması sağlanır. Erken Doğum Nedir? Sancıların durdurulmasının yanı sıra annenin sürekli istirahat etmesi, stresten arındırılması ve bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Akciğer gelişiminin tamamlanmadığı düşünülen bebekler için 24 – 34 hafta arasındaki hamilelere steroid ilaç uygulaması da yapılmaktadır.

Ölü fetüs varlığı durumunda, fetüste ölümcül anomali varlığında, ciddi derecede rahim içi genişleme geriliği varsa, gebelik zarı iltihaplanmışsa, aşırı anormal bir durum varsa ya da ciddi tansiyon yükselmesi varsa annenin sancılarını durdurmak için tokoliz yapılmamaktadır.

Yorum yapın