Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Doğum Çantasında Neler Olmalı? Gebeliğinizin son haftalarında artık bir an evvel doğumun olmasını ve her şeyin geride kalmasını isteyeceksiniz. Doğum Çantasında Neler Olmalı? Son ayınızı hastane için gerekli hazırlıkları yapmaya ayırın, bu hem sizi meşgul edecek hem de rahatlatacaktır.

Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Çantanızı hazırlayın: Size erken gelebilir ama hastaneye götüreceğinizi çantayı en az bir ay daha önce hazırlayın. Kasılmalar başladığında giysilerinizi toparlamak size zor gelecektir.

Çocuklarınızın bakımı: Eğer çocuğunuz var ise siz ve eşiniz doğumdayken ona kimin bakacağını organize edin. Mutlaka yedek bir planınız da olsun.

Evcil hayvanınıza yer bulun: Beklediğinizden daha uzun süre hastanede kalma olasılığınıza karşın evcil hayvanınız için bir veya iki hafta kalabileceği bir yer ayarlamanız iyi olacaktır.

Önemli telefon numaralarının listesini yapın: Önemli telefon numaralarını bir kâğıda yazıp görünen bir yere asın, bu şekilde acil bir durumda siz veya eşiniz etrafta aranmak mecburiyetinde kalmazsınız.

Kontakta olun: Sancınız her an gelebileceğinden eşiniz veya refakatçiniz günün 24 saati ulaşılabilecek bir durumda olsun. Mutlaka telefonlarınızın yanınızda, açık ve şarjının tam olmasına dikkat edin.

Dondurucuya stok hazırlayın: Bir yemek pişirme maratonuna girin ve yapabildiğiniz kadar dondurulabilecek yemeği hazırlayın. Emin olun doğumdan sonra yemek yapmak istemeyeceksiniz.

Benzin deposunu doldurun: Hastaneye giderken yolda kalmamak için arabanızın benzin deposunun dolu olduğundan emin olun.

Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Doğum Çantasında Neler Olmalı?
Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Yardım ayarlayın: Eğer ekonomik olarak gücünüz yetiyorsa ilk günler için temizlik ve yemek yapacak birini ayarlayın. Ailenizin ve arkadaşlarınızın yardım tekliflerini kabul edin. Hastanede kalışınız için çantanızı hazırlamanız bir sanattır. Hem gecelik, diş fırçası gibi gece kalışınız için neye ihtiyacınız olduğunu ayarlamanın dışında bir de sancılarınız için bir hazırlık yapmanız gerekir. İşte evi terk etmeden önce yanınıza almanız gerekli olan 1 0 şey…

Doğum planınız: Doktorunuz hem sizinle ilgili tıbbi notlara, hem de doğum planınıza sahip ama sizin de bunları aklınızda tutmanızda fayda var. Eğer Tens cihazı homeopatik ilaçlar, rahatlatıcı bir müzik CD’si gibi özel ihtiyaçlarınız var ise, bunları da doğum çantanıza eklemeyi unutmayın.

Gecelik veya pijama: Günlük geceliğinizi evde bırakın. Kalabalık bir yerde giymekten çekinmeyeceğiniz tarzda gecelik veya pijamanızı yanınıza alın. Pijama altınızı çıkaracağınızdan gecelik veya büyük tişörtler tercih edin. Sabahlık, pamuklu külot ve terlik çantanızda muhakkak olması gerekli olanlar.

Hijyenik ped, göğüs kremi ve göğüs pedleri: Pekgöz alıcı değil, ama yeni ve nispeten duyarlı bir anne için gerekli şeyler…

Tuvalet malzemeleri: Duş için gerekli şeyler, deodorant, diş fırçası ve diş macunu, saç fırçası, makyaj malzemeleri, hazır ıslak mendil; kısacası sizi yeniden insan gibi hissettirecek her şey…
Vakit geçirici şeyler: Dergi, tablet ve laptop gibi vakit geçirebileceğiniz şeyler

Cep telefonunuzun şarjı: Hem siz hem de eşiniz telefonunuzu çok sık kullanacağınız için şarjınızı almayı unutmayın.

Fotoğraf makinası ve film: Sancınızın ortasında peş peşe fotoğraflarınızın çekilmesinden hoşlanmayacak olsanız bile o ilk değerli dakikalardan birkaç fotoğraf olması daima iyidir. Doğumu haber veren kartlar, pullar ve adres defteri: Bunun için çok iyi organize olmanız gerekse de eğer hastaneye tıkılıp kalırsanız işinize çok yarayacak.

Eve dönüş kıyafetleri: Bir süreliğine dar kotlarınıza girmeyi unutun. Tek giymek istedikleriniz rahat bir pantolon, emzirme sutyeni ve bol bir bluz olacak.

Bebeğiniz için: Bebeğiniz için de birtakım şeylere ihtiyacınız olacak. 24 adet bebek bezi (yaklaşık üç günlük gereksinim), pamuk, üç adet kısa kollu fanila, üç adet tulum, eldiven, hırka, başlık, eğer hava soğuksa yolculuk için battaniye ve eğer emzirmeyi düşünmüyorsanız bebeğinizi beslemek için gerekli şeyler.

Doğum Çantasında Neler Olmalı? isimli yazımıza göz atanlar Anne kategorimize de göz atabilirler

Yorum yapın