D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi: D vitamininin vücudumuz açısından önemini bilmeyenimizi yoktur. D vitamini, kemik sağlığımız açısından oldukça değerlidir. Ayrıca diş yapılanması ve sağlığında da büyük rol oynar. Metabolizmamızı hızlandırır. Çocuklarda büyüme hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. Ve daha bir çok hastalığın oluşmaması için savaşır. D vitamininin bu kadar önemli olması elbette ki insanlarımız arasında üstüne çok daha fazla düşülmesine ve yeterince D vitamini alınmadığı inancı ile dışarıdan temin edilmesine yol açmıştır. Eczanelerde bulunabilen D vitaminleri kapsüllerini tüketmeye başlayan insanlarımız acaba vücutlarında aslında nasıl bir zarara yol açabileceklerinin farkındalar mı?

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilindiği üzere D vitamininin en önemli kaynağı güneş ışınlarıdır. Güneşten gelen ultraviyole ışınları sayesinde cildimiz D vitaminini sentezler ve karaciğer ile böbreklerde işlemden geçirerek kullanışlı hale getirir. Haricen çeşitli gıdalardan da D vitamini almak mümkündür ancak gıdalar D vitamini ihtiyacımızın yalnızca % 10una kadar karşılayabilecek yeterliliktedir. D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi. İhtiyacımızdan fazla olan D vitamini ise vücudumuzda depolanır. Vücudumuz 5-6 ay boyunca ne kadar biriktirdiğini fark etmeden D vitamini depolayabilir ve fazla miktarlara ulaşması halinde, yararlı olan D vitamini oldukça zararlı sonuçlar doğurabilir.

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi
D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fazlası Zarar!

Vücudumuz için yeterli olan D vitaminini günde yalnızca 10 dakika güneşlenerek sağlayabiliriz. Ancak buna rağmen dışarıdan vitamin takviyesi alıyorsak muhakkak doktorlara danışmak zorundayız. Zira fazlaca alınan D vitamini ölümcül hastalıklara bile neden olabilmekte. Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, damar hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, hem zihinsel hem de fiziksel gelişmede duraksamalar bu hastalıklardan yalnızca bir kaçı. Yani bu demek oluyor ki, örneğin eğer çocuklarınıza daha hızlı ve sağlıklı gelişmeleri için eczanelerden aldığınız D vitamini kapsüllerini veriyorsanız aslında ciddi anlamda gelişim problemlerine hatta çok daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilirsiniz!

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi: D vitamini fazlalığında ilk ortaya çıkan belirtiler, ağız ve cilt kuruluğu, mide bulantısı, bulanık idrar, baş dönmesi, kemik ağrıları, kalp atışlarında hızlanma olarak sıralanabilir. Bunları hemen ardından gözlerde kızarıklık, cinsel istekte azalma, iştah kaybı ve yememeye rağmen kabızlık izler… Eğer gereğinden fazla D vitamini kullandığınızı düşünüyorsanız derhal bir hekime başvurmanızda fayda var. Çok fazla miktarlara ulaşmış D vitamini depolanmasında vücudunuzdaki bütün kanın değişmesi bile gerekebilir zira bu bir çeşit ciddi zehirlenme yaşadığınız anlamına gelir.

Eğer an tahlillerinizde D vitamini eksikliğine dair bir bulgu yok ise, D vitaminini güneşten ve gıdalarımızdan sağlayalım. Kendi kendimize girişeceğimiz bir tedavi, yarardan çok zarar getirecektir. BEBEK Bakım Kategorimize göz atabilirsiniz

Yorum yapın