Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır?

Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır? dediğinizi duyar gibiyim. Çocuklara tuvalet eğitimi vermenin özel bir yaşı yoktur. Bazı çocuklar 18-24 aylar arasında buna hazır gibi görünürler; bazıları da 2 1/2 yaşına kadar hazır olmaz. Doğru zaman çocuğun fiziksel ve duygusal olarak hazır olmasına bağlıdır. Çocuğunuzu tuvalet eğitimi için, yemeye ya da uyumaya zorladığınızdan daha fazla zorlayamazsınız. Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır? ve Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır?Bol miktarda zamana, anlayışa ve sabra ihtiyacınız olacaktır. Çok ufak gelişmeleri bile cesaretlendirin; ceza ya da zorlamadan kaçının ve işi mümkün olduğunca eğlenceli bir hale getirin.

Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlamalıyız?

Çok fazla üzerine düşerek, aşırı kızgınlık ya da rahatsızlık göstermekten kaçının. Bu, çocuğunuzun tuvalet kullanmaya karşı gösterdiği geçici direnci daha çok büyük bir problem haline getirir. Çocuğunuz bağımsız olmak için mücadele vermektedir. Çocuğunuza tuvalet kullanmanın basamaklarını gösterin ve bunları yapmayı ya da reddetmeyi kendine bırakın. Direnç gösterme ya da iletişim eksikliği ile alakalı belirtiler ortaya çıkar çıkmaz eğitime son verin. Başarı, eğitimin çocuğun adımlarına ve ilgi düzeyine uygun yapılmasına bağlıdır.

Eğitime çocuğun 2. Doğum gününden sonra başlandığında, işlem genelde dört ay sürer. Çocukların çoğu, eğitime ne zaman başlanmış olunursa olsun, 2 1/2 yaşlarında fazla güven vermezler. Çocuğu kaka yapmaya alıştırmak, çişe alıştırmaktan daha kolaydır. Çünkü çocuklar günde 12 kez kaka, 810 kez çiş yaparlar. Ayrıca çocuğun kakasının geldiğini gösteren belirtileri görmek ve oturağa oturtmak daha kolaydır.

İdrar yapmak bazı çocuklara hissetmek ve oturağa yetişebilmek açısından daha düzensiz, çabuk ve zor gelir. Ancak bir çok çocuk kakasından önce idrarını kontrol edebilir. Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır? Her iki şekilde de, çocuğunuzun yolunu izleyin. Çocuğunuz bezinin ıslak olduğunu anlayamadıkça tuvalet eğitimine başlayamazsınız. Bundan sonra, tuvaleti başarıyla kullanabilmek için, çocuğun idrar yapma hissini tanıması gerekir.

Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır?
Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır?

Bebeğimin tuvalet eğitimine hazır olduğunu nasıl anlarız?

Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır? Eğer çocuğunuzda aşağıda belirtilen özellikler var ise tuvalet eğitimi için hazır demektir:

  • Gün boyunca en az 2 saat kuru kalıyorsa ya da uykudan kuru uyanıyorsa,
  • Kakası düzenliyse ve daha önce tahmin edilebiliyorsa,
  • Kakası ya da çişi geldiğinde duruşu, yüz hareketleri ya da sözleri değişiyorsa,
  • Basit emirleri yerine getiriyorsa,
  • Banyoya giderek çok az yardım ile giyinip soyunuyorsa,
  • Bezi ıslak olduğunda rahatsız görünüyorsa ve değiştirilmesini istiyorsa,
  • Bezinin ıslandığını haber veriyorsa,
  • Oturağını ya da tuvaleti kullanmak istiyorsa,
  • Büyük çocuk iç çamaşırı giymek istiyorsa.

Kaka ve çiş eğitimini basit yollarla verin. Eğitime başlamadan evvel, çocuğa vücut parçalarının adlarını, çiş ve idrar yapma ile alakalı sözcükleri öğretin. Arkadaşlarınız, komşularınız, çocuğunuza bakan diğer kişiler ve öğretmenleri de bazı şeyler duyacağından kelimeleri dikkatli seçin. Çocuğunuzun ve diğerlerinin aklını karıştıracak, utandıracak, çirkin sözcüklerden kaçının. “Kirli”, “yaramaz” ya da “pis” gibi negatif sözler çocuğunuzu utandırabilir.

Çişi ya da kakası geldiğinde size haber vermesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. (Erkek çocuklar başlangıçta oturarak çiş yapmasını öğrenebilirler.) Çocuğunuz kaka yapmadan önce homurdanabilir, bazı sesler çıkarabilir ya da oyununa ara verebilir. Yüzü kırmızılaşır. Bu belirtilerin kaka ile alakalı olduğunu kendine anlatın; bu dönem oturağı denemek için idealdir. Oturağı çocuğun odasına ya da gün boyunca en fazla vakit geçirdiği yere koyun. Uygun yere koymak onun bunu hatırlamasına yardımcı olur ve oyun oynamasını çok fazla engellemez.

Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır?
Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır?

Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır?

Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır? Eğitim döneminde, çocuğunuzun giysileri kolay giyilip çıkarılabilir olmalıdır. Oturakta başarılı olduktan sonra bez kullanmayı bırakın. Çocuğa atılabilir pantolonlardan giydirin ya da altını açık gezdirin. Bazı çocuklar için atılabilir pantolonlar pamuklulara göre pek uygun olmayabilir; bez varmış izlenimi verebilir. Çocuğunuz başarılı olduktan sonra, onu övün ve cesaretlendirin. Ancak çok fazla övgü de çocuğun dikkatinin azalmasına yol açar.

Bazı çocuklar sifonu çekmenizi seyretmek isteyebilir. Bazen de sifonu kendileri çekmek isteyebilirler. Bazıları artık malzemenin kendilerinden uzaklaştıktan sonra nereye gittiğini merak eder. Kız çocuğunuza her zaman önden arkaya doğru tek bir hareketle (öne arkaya hareketlerle değil) temizlenmesini öğretin. Bu son derece önemlidir; çünkü kızlarda üriner açıklık anüse çok yakındır ve bu sebeple parazitler idrar yollarına kolayca girerek enfeksiyona yol açabilir.

Çiş kazaları ile alakalı olarak hazırlıklı olun ancak bunlar için çocuğunuzu cezalandırmayın ya da azarlamayın. Gün boyunca bazı kazaların olması, çocuğunuzun denediğini gösterir. Ancak oturaktan kalktıktan sonra devamlı kazaların sürmesi eksiksiz olarak hazır olmadığının göstergesidir. Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır? Tuvalet eğitimi sırasında, çocuğunuza oturağı her saat başı kullanmasını hatırlatın. Küçük çocuklar için, oturaklı sandalyeye oturmak normal tuvalete oturmaktan daha kolaydır. Çünkü, ayakları yere değer ve bu da ona güven verir.

Çocuğunuz mesanesini ve bağırsaklarını kontrol eden kasları gevşetmenin yollarını öğrenmek için biraz daha zamana ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuz oturağa oturmak için endişeli ve dirençli görünüyorsa ya da çok fazla kaza oluyorsa, eğitimi bir süre için erteleyin. Bazı çocuklar zorlamaya karşı direnç göstermek için kakalarını ertelerler ve bu da kabızlığa yol açar. Kaka iyice büyür, sertleşir ve çıkarken ağrı verir. Bu olay çocuğun oturak kullanmasını daha da güçleştirir.

Kabızlığı engellemek için, çocuğunuza uygun miktarda lif içeren besleyici besinler verin. Bunlar kakanın yumuşamasını ve kolayca geçmesini sağlar. Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır? Çocuğunuz kaka yaparken rahatsız görünüyorsa ya da kakasında bir değişim fark ediyorsanız onu doktora götürün. Doktor önermedikçe, laksatif, fitil vermeyin ya da lavman uygulamayın. Hasta olan ya da hastanede yatan veya diğer türde stresi olan çocuklarda (yeni bir kardeşin ayrılması ya da aileye katılması) tuvalet eğitimi gerileyebilir. Eğitime yeniden başlamadan evvel, bu durumun geçmesini bekleyin.

Çocukların Tuvalet Eğitimi

Çocuklar Tuvalete Nasıl Alıştırılır? Bazı çocuklar 45 yaşına kadar gece boyunca kuru kalmazlar (ara uykulardan kuru kalktıkları ve gün boyunca en az 46 saat kuru kaldıkları halde) . Bilinmeyen sebeplerle, kızlar gece kuru kalmayı erkeklere göre daha hızlı öğrenirler. Fiziksel olarak hazır olmadan önce, çocuğunuzun gece kuru kalmasını beklemeyin. Uyku sırasında mesanenin kontrolü, mesaneden beyne giden sinyallerle gerçekleşir. Bu otomatik sinyal sistemi gelişmedikçe çocuğun gece kuru kalması mümkün olmaz. Birçok hafta üst üste sabahları kuru kalkmadıkça, çocuğunuzu geceleri bezlemeye devam edin.

Çocuğunuz oturaktan normal tuvalete geçmeye hazır olduğunda size haber verir. Çocuğunuzun boyunun tuvalete oturmaya uygun olduğundan emin olun ya da tuvaletin önüne güvenli bir tabure koyun ve çocuğunuza inip çıkma egzersizleri yaptırın. Kardeşinin ya da diğer insanların tuvaleti kullandıklarını gösterin. Sizin de tuvaleti kullandığınızı görsün. Çocuğunuz tuvalette otururken, sifonu çekmeyin; çünkü çocuğu korkutabilir. Tuvalet kâğıdı parçalarının üzerine sifonu çekerek çocuğu önce akan suya ve tuvaletten uzaklaşan şeylere bakmaya alıştırın. Bebek Bakım kategorimize göz atmayı unutmayın. Aynı zamanda Tuvalet Eğitimi Ürünleri için de buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın