Bebeklerin İlk Haftada Ağlama Sebepleri

Bebeklerin İlk Haftada Ağlama Sebepleri Nelerdir? İlk bebekte bu önemli bir sorundur. Bebek büyüdükçe ağlama o kadar önemli bir problem sayılmaz, çünkü siz eskisi kadar üzülmesiniz. Bebekten günün değişik saatlerinde neler bekleyeceğinizi bilirsiniz. Değişik ağlamaları birbirinden ayırabilirsiniz ve bebeğin ağlaması için daha az neden vardır.

Bebeklerin İlk Haftada Ağlama Sebepleri

Akla bir kaç soru geliyor. Bebek aç mı? Altını mı ıslattı? Hasta mı? Hazımsızlık mı çekiyor? Vücuduna bir iğne mi batıyor? Şımarmaya mı başladı? Anneler bebeğin yorgunluğunu akıllarına getirmezler. Halbuki bu ağlama için en gene nedenlerden biridir. Bu sorulara teker teker cevap vermek çok kolaydır.

Fakat bu nedenlerle açıklanamayacak huysuzluklar ve ağlamalar da çoktur. Açıkçası, iki haftalık olunca bebeklerin çoğu, özellikle ilk bebekler, isim verebileceğimiz fakat tam anlamıyla izah edemeyeceğimiz huysuz devreye girerler. Bebeğin ağlaması akşam üzeri veya gece bir defa oluyorsa buna karım ağrısı diyebiliriz. Eğer sancı, karın şişmesi ve gaz da varsa. Eğer şişme yoksa buna periyodik sinir ağlaması denir. Bebek günün veya gecenin herhangi saatinde huysuzlaşıp ağlıyorsa o zaman içimizi çeker ve onun bu devrede sinirli bir çocuk olduğunu söyleriz.

Bebeklerin İlk Haftada Ağlama Sebepleri
Bebeklerin İlk Haftada Ağlama Sebepleri

Eğer o, olağanüstü bir sinirlilik gösteriyorsa bu bebeğe de Hipertonik bebek dileriz. Fakat bu ağlamaların aynı şekilde tekrarlanmasının ne anlama geldiği bilemeyiz. Biz sadece bunların olduğunu, bebek büyüdükçe azaldığını ve genellikle 3 aylıkken bunların kaybolduğunu biliriz. Belki de bunlar aynı nedenin değişik şekilleridir. Bebek 3 aylık olana kadar olgunlaşmamış sinir sistemiyle, olgunlaşmamış sindirim sisteminin dış dünyaya uymaya çalıştıklarını ve bazı bebekler için bunu çabucak başarabilmenin zor olduğunu belirsiz bir şekilde anlar gibi oluruz. Zaten hatırlanması gereken, önemli olan da, bu tip sık rastlanan ağlamaların ilk haftalarda geçidi olduğu ve ciddi bir şeyi belirtmediğidir.

Açlık: İster bebeğinizi belirli bir programa, ister onun isteğine göre besleyin, onun programının nasıl olduğunu, ne zamanlar daha fazla beslenmek istediğini, ne zaman erken uyanacağını kısa bir süre sonra anlarsınız. Bu da beklenmedik ağlamanın nedeninin açlık olup olmadığı konusunda size yardım eder.

Gaz: Eğer bebeğinizin gazı var ise, ağlamayı sürekli olarak sürdürecektir. Bu gaz gerek kolik yani mide gazı olsun gerek ise bağırsaklarda biriken gaz olsun fark etmez. Bebeğinizin gazının bulunması ve bu gazın çıkarılmaması durumunda bebeğiniz sürekli olarak ağlama eyleminde bulunacaktır. Siz de bebeğinizin gazını gidererek ağlamasını durdurabilir ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerin Ağzından Baloncuk Çıkması

Bebeklerin İlk Haftada Ağlama Sebepleri: Bebekler sütlerini içerlerken biraz da hava kabarcığı yutarlar. Bu midelerinde hava balonları meydana getirir. Bebek daha yarı doymuşken karnı rahatsızlık verecek kadar şişer ve o zaman sütü bırakır. Bebeğin hava kabarcıklarını çıkarmanın bir kaç yolu vardır. Bunlardan hangisinin size uygun geldiğini bulabilirsiniz. Birincisi, bebeği dimdik oturtup yumuşak hareketlerle karnını ovmaktır. Bebeklerin İlk Haftada Ağlama Sebepleri

Diğeri ise bebeği omuzunuza dayayarak belini hafif hafif ovmaktır ya da beline hafif hafif vurmaktır. Omuzunuza bir bez yaymanız yerinde olur. Zira bebek bu arada biraz tükürebilir. Bazı mideler gazı kolaylıkla ve hemen çıkarırlar. Diğerleri ise gazı bırakmak istemez gibidirler. Eğer hava kabarcıkları hemen çıkmazsa bazen bebeği bir saniye yatırmak ve tekrar omuzunuza almak faydalı olur.

Bebeğimin ağzından baloncuk geliyor: korkmayın!

Bebeklerin İlk Haftada Ağlama Sebepleri arasında yer almaktadır. Eğer bebek fazla hava yutar ve sütü yarıda keserse doyurma ortasında bebeğin gazını çıkarmak gerekir. Fakat siz her doyurmadan sonra da bebeğin gazını çıkarmaya gayret etmelisiniz. Bebekler karınlarında gazla yatırılırlarsa kısa süre sonra rahatsız olurlar. Bazı bebekler bu yüzden karın ağrısına da tutulabilirler. Diğer taraftan bebeğinizin gaz çıkarması zorsa ve o geğirsin geğirmesin rahat gözüküyorsa o vakit sizin bir kaç dakikadan fazla uğraşmanıza gerek yoktur.

Bu arada küçük bir bebek doyurulunca karnının iyice şişeceğini ve bunun tecrübesiz bir anneyi endişelendireceğini de söyleyelim. Bunun sebebi de her doyurulmada bebeğin içtiği miktarın karnının hacmine göre bir hayli fazla olmasıdır. Halbuki büyüklerde durum böyle değildir. Eğer siz de 55 kilo olsanız ve bir yemekte altı kilo süt içseydiniz aynı şekilde karnınız şişerdi.

Bebek Bakım kategorisine göz atabilir ve google news üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Yorum yapın