Bebeklerin gece beslenmesi nasıl olmalıdır?

Gece iki doyurması için en kolay usûl bebeği uyandırmamaktır. Eğer isterse o sizi uyandırır. Beslenmeye ihtiyacı olan bir bebek şaşılacak şekilde tam saat 2’ye doğru uyanır. Bebeklerin gece beslenmesi nasıl olmalıdır? Bebek 2 ilâ 6 haftalıkken bazı geceler 3’e ya da 3.30’a kadar uyur. Kendisine o zaman süt verir ve bunu gece 2 doyurması sayarsınız. O tekrar sabah 6, 7 de uyanacak ve aç olacaktır. Ertesi gece ise saat 4.30 ya da 5’de uyanabilir. Kendisini o zaman da doyurur ve bunu sabah 6 beslenmesi olarak kabul edersiniz. Bebeğin ondan sonra saat 10’a kadar rahat edeceğini umarsınız. Bir bebek gece 2 doyurmasından vazgeçeceği zaman bunu çabucak, yani iki üç gece içinde yapar O zaman bütün mamayı 6 yerine beş şişeye ayırırsınız.

Bebeklerin gece beslenmesi nasıl olmalıdır?
Bebeklerin gece beslenmesi nasıl olmalıdır?

Bebeklerin gece beslenmesi nasıl olmalıdır?

Eğer bebek bir aylık olmuş, 4.5 kilogram geliyor ve hâlâ gece 2 de süt içmek için uyanıyorsa annesi onu bundan vazgeçirmeye çalışmalıdır. O uyanır uyanmaz yanına koşacak yerde 15 ilâ 30 dakika gürültü etmesine izin verin. Ondan sonra uyuyup uyanmayacağına bakın. Eğer sakinleşmezse kendine bir miktar ılık su verin. Yarım saat sonra bebek ağlamakta ısrar ediyorsa herkesin rahatı için ona meme ya da biberonu vermek daha uygundur. Fakat bunu bir iki hafta içinde tekrar deneyin. Beslenme bakımından gündüzleri iyi gıda alan 4.5 kilogramluk bir bebeğin gece 2 de tekrar doyurulmasına gerek yoktur. Bebeklerin gece beslenmesi nasıl olmalıdır?

SAAT 22 VEYA GECE DOYURMASI

Bunu kendi zamanınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bir kaç haftalık bebeklerin çoğu bu beslenme için gece hatta gece yarısına kadar beklemeye razıdırlar. Eğer erken uyumak istiyorsanız bebeği gece 10’da veya biraz daha erken uyandırın. Bebeğe daha geç süt vermek sizce uygunsa öyle yapın. Bebek uyumamaya razı olduğu sürece arzu ettiğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

Eğer bebek hâlâ gece 2 doyurması için uyanıyorsa o zaman 22 ya da 23’deki doyurma sırasında onun uyumasına izin vermemenizi öneri ederim. O bunlardan birinden vazgeçmeye hazır hale gelince siz gece 2 doyurmasından vazgeçmesini isteyeceksiniz ve bu şekilde uykunuz da bölünmüş olacaktır.

Eğer bebeğiniz gece 2 doyurmasından vazgeçmiş, fakat gündüz ki beslenme saatleri konusunda düzensizse kendisi doyurulmaya razı olması koşulu ile onu 22 ya da 23 de uyandırmaya devam ediniz. Bu gündüz doyurma programının sonudur. Böylece gece yarısıyla sabah 4 arasında tekrar doyurma mecburiyetinden kurtulabilirsiniz. Böylece bebek ertesi sabah 5 ya da 6 dolayında uyanacaktır.

“Bebeklerin gece beslenmesi nasıl olmalıdır?” üzerine 2 yorum

  1. Çok güzel anlatmışsınız. Benim gibi acemi anneler için yol gösterici. Bu bilgiler sayesinde korkmadan, güvenle bebeğimin beslenmesini sağlayabilirim. Çok teşekkür ederim.

    Cevapla
  2. Bende yeni anne olan nir kadın olarak gece beslenmeleri hem bana zor geliyordu hemde ne kadar are aralıklar ile bebeğimi beslemem gerektiğini tam bilemiyordum o yüzden bu yazı gerçekten bana çok bilgi kattı teşekkür ediyorum

    Cevapla

Yorum yapın