Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır? Eğer bebeğe artık maması kâfi gelmiyorsa veya annesinin sütü üzüntü ya da yorgunluktan kısa bir süre için azalmışsa bebek her doyurma saatinden daha erken uyanacak ve artık açlıktan olduğunu anlayacağınız bir şekilde ağlayacaktır. Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır? Bebek biberondaki sütü son damlasına kadar içip başka süt aranmaktadır. O ellerini bile yemeğe kalkabilir. Eğer onu tartıyorsanız eskisi kadar toplamadığını görürsünüz. Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?Bebek Bazen aç kalan bir bebek kabız da olabilir. Eğer sahiden açsa doyurmalardan sonra da ağlayabilir.

Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Eğer bebeğiniz memnuniyetsizlik belirtileri gösteriyor ve mamasını alıyorsa doktorla temasa geçip bunu arttırmanın zamanıdır. Eğer bir doktorla konuşmanıza imkân yoksa ve bu kitaptaki mamaları kullanıyorsanız o vakit daha kuvvetli bir mamaya başlama zamanı gelmiştir. Daha doğrusu bu kadar beklemenize de gerek yoktur. Bebek düzenli şekilde biberonunda-kileri bitiriyorsa onun sütünü arttırmalıdır. O hırçınlık belirtileri göstermeden bunu yapmalısınız. Yalnız dikkat edilecek bir husus bulunmaktadır. Böyle bir durumda hemen bebeğin sütünü arttırmaya kalkarsanız o belki de fazla süte hazır değildir. Onun için bebeğe ısrar etmemelisiniz.

Eğer bebeğe meme veriliyorsa ve kendisi erken kalkıyorsa ona erken meme veriniz. Bu günde fazla bir doyurma olsa da meme veriniz. Daha sık besleme onu memnun edecektir. Göğüslerin daha sık boşalmasıyla süt daha da fazlalaşır. Eğer emzirirken sadece bir göğsünü kullanıyorsanız, bir doyurma saatinde iki göğsünüzden de emzirin.

Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

BEBEĞİ TEKRAR NE KADAR ERKEN DOYURABİLİRSİNİZ?

Dört saatte bir doyurulan bir bebek 3 veya 3.5 saat sonra uyanır ve sahiden aç görünürse onu tekrar doyurabilirsiniz. Fakat bebek doyurulduktan bir saat sonra da uyanabilir. Eğer o biberondaki sütü bitirmişse aç olma ihtimali pek yoktur. Onun hazımsızlık veya karın ağrısından uyanmış olma ihtimali fazladır. Onun gaz çıkarmasına yardım edin. Su dolu biberon yahut bir emzikle yatışıp yatışmayacağına bakın. Onu tekrar doyurmakta hiç acele etmeyin. Fakat hiç bir şey fayda vermezse onu tekrar doyurmaya karar verebilirsiniz. Bir bebek elini yemeye çalışır ya da biberonu heyecanla kaparsa bundan onun aç olduğu anlamını çıkarmayın. Karnı ağrıyan bir bebek de bunları yapar. Bebeğin açlık sancısıyla karın ağrısını pek ayıramadığı sanılmaktadır. Bu Kısım 275 de anlatılmıştır.

Diğer bir şekilde açıklayacak olursak her sefer ağladı diye bebeği doyurmaya kalkmayın. Eğer o gelişi güzel zamanlarda ağlıyorsa durumu inceleyin ve doktorunuzla konuşun. Bebek Beslenme kategorimize göz atabilir ve beslenme ürünleri hakkında araştırmaları yapabilirsiniz.

“Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?” üzerine 3 yorum

  1. Gerçekten çok yararlı olmuş teşekkür ederim sürekli huzursuzdu bebeğimiz demekki nedeni az yedirmemizmiş çok kilo almasın zararlıdır diye fazla vermiyorduk

    Cevapla

Yorum yapın