Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Büyümekte olan bir çocuk için iyi uyku alışkanlıkları, iyi yeme alışkanlıkları kadar önemlidir. İyi bir gece uykusu beyni besler ve bedenin büyümesini sağlar. Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?Bebeklerde uykusuzluk nedenleri, Birçok anne baba çocuklarının gerekli uykuyu alıp alamadığı konusunda kaygılıdır. Bebekleri veya çocukları uykusunu alamazsa, onun ertesi gün hırçın veya halsiz olacağını bilirler.

Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Bu yorgunluk kendisini farklı biçimlerde gösterecektir: Uykularını alamayan bebekler daha duygusal, daha mızmız olur; akşam üstünün, akşamın büyük bölümünü ağlayarak geçirirler. Kronik uykusuzluk çeken okul çağı çocuklarıysa, derslerine konsantre olamaz, bu da okuldaki başarılarını olumsuz etkiler.

Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?
Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Aslına bakarsanız, bunun düşündüğünüzden daha da çok büyük bir sorun olduğunu gösteren kanıtların sayısı giderek artmaktadır. Ciddi biçimde uykusuzluk çeken çok sayıda çocuk vardır. Uykunun hem kalitesiz olması hem de yeteri kadar alınamaması, çocuğun gelişiminde pek çok yönden etkisini gösterir.

Davranışlar

Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? Amerika’da son zamanlarda yapılan bir araştırma, günde 10 saatten az uyuyan iki ve üç yaşındaki çocukların, ters veya uyumsuz davranışlarda bulunma, “yaramazlık” yapma ve saldırganca davranışlar sergileme konusunda en büyük risk grubu olduğunu ortaya koymuştur. Yaşlarının gerektirdiği ortalamadan üç saat daha az uyuyan bebekler, akranları daha uslu ve sakinken, daha huysuz, yatıştırması daha zor ve ağlama veya ha yatkındır.

Öğrenme ve bilişsel gelişim

iyi bir uyku, bebeklerin huysuzlaşmasını önlemekle kalmaz, çeşitli beceriler edinmelerini, bazı bilgileri hazmetmelerini de sağlayabilir. Yeni bir araştırma, gündüz uykularının çocuğun uyanıkken karşı karşıya kaldığı bilgiyi işlemesini ve korumasını mümkün kılarak, bu beceride önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur.
Beş aylık bebeklerle ilgili diğer bir araştırma, gündüz uykularının bebeklerin hevesinin ve dikkat aralıklarının bunlar, bir bebeğin öğrenme becerisinin kilit unsurlarıdır gelişimi açısından önemli olduğunu göstermiştir. Bu araştırma, aralıksız bir biçimde yeteri kadar uyuyan bir bebeğin dünyayla aktif bir ilişki kurmaya hazır bir biçimde uyanması gerekli olduğu sonucuna varmıştır.

Bu yüzden de anne babaların hem çocuklarının hem kendilerinin iyiliği için iyi bir gece uykusunun ne demek olduğu, çocuklarının ihtiyacı olan uykuyu alıp alamadığını nasıl anlayacakları konusunda olabildiğince fazla bilgi edinmesi gerekir. Farklı yaşlardaki çocuklardan neler bekleneceği, çocukların her gece anne babalarının yatağına taşınıp aileyi huzursuz etmesine nasıl tepki gösterileceği de araştırılmalıdır.

Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?
Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

Anne ve babalara göre

Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? Çoğu anne baba, bebekleri çok küçükken ve geceleri beslenmeye devam ederken uykusuz geceler yaşayacağını bilir. Çocukları hasta olduğunda veya diş çık arıyorken rahatsız olmayı beklerler. Evdeki dönemsel ciddi değişimlerin çocuğu huzursuz edebileceğini, dönemsel uyku sorunlarına yol açabileceğini bilirler. Bunların hepsi beklenir; gel gelelim çoğu anne babanın ayak uydurmakta zorlandığı şey de her gece uykularının bölünmesi, üstelik de bunun sonu gelmeyecekmiş gibi görünmesidir!

Uykuları devamlı bölünen anne babalar yine de sabah kalkmak, işe gitmek veya ailelerinin ve evlerinin işleriyle uğraşmak mecburiyetindedirler. Çalışan anne babaların aldıkları sınırlı uykuyla enerji dolu ve her şeyin üstesinden gelmeye hazır olmaları beklenir, fakat uykuları gerekli olan düzeyin altında kalırsa işleri bundan şüphesiz olumsuz etkilenecektir. Ayrıca uzun çalışma günü boyunca iş arkadaşlarına, personele ve müşterilerine karşı daha tahammülsüz olacaklardır. Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? Yapılması gerekli olan işlerin yoğun olduğu bir evi çekip çevirmenin beraberinde diğer çocuklarıyla da ilgilenmek mecburiyetinde olan anne babaların günlük rutinleri, uykularının bölünmesinin sebep olduğu rahatsızlıktan ciddi biçimde etkilenir.

Evde kalan anne babalara bebekleri gündüz uykusunu uyurken, mahrum kaldıkları uykularını telafi etmeleri öneri edilir. Bu teoride kulağa mantıklı bir fikir gibi geliyor, fakat gerçek yaşamda daima olanaklı değildir; hele ki diğer çocuklar da tüm gün evdeyse. Fakat bebek evin tek çocuğuysa, öngörülebilir bir uyku düzenine girdiğinde söz gelimi gündüzleri bir veya iki kez uyuyorsa bu uyku saatleri anne babaların başka işlerle uğraşması veya aile üyelerinin taleplerinden beş dakikalığına olsun uzaklaşabilmesi için altın değerinde fırsatlardır. Ister işyerinde, ister evde çocuklar ile birlikte olsunlar, gergin ve uykusuz anne babalar uykuyla ilgili bu sıkıntılarını bilmeden çocuklarına da aktarırlar. Anne babanın uykusuz kalması, çocuklarının uyku sorunlarıyla başa çıkmalarını zorlaştırır. Ve bu şekilde kısırdöngü başlar.

Bebek Bakım kategorimize bakabilir ve Bebekler için uyku damlası önerilerine göz atabilirsiniz.

Yorum yapın