Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli?

Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli? diye arama mı yapıyorsunuz? Bu yazımızda Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli onu anlatacağız. Bebeğinizin güvenliği ve sağlığı her şeyden önemlidir. Bu yüzden bebeklere oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli onu konuşacağız. Bebeklerin küçük yaşlardan itibaren oyun oynaması zihinsel kapasitelerini ve fiziksel becerilerini geliştirebilmeleri açısından son derece önemlidir.

Oyuncaklar ise bebeklerin oyunları sırasında kullanmaları için özel olarak tasarlanmıştır ve mutlaka bebeklerin gelişimine yardımcı olacak, uygun oyuncakların seçilmesi gerekmektedir. Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli? Oyuncakların mutlaka bebeklere fayda sağlaması gerekmektedir. Küçük, plastik düğmeleri olan, yerinden kolayca kopabilecek, göz, tekerlek ya da benzeri parçalara sahip olan oyuncaklar kolayca yutulabileceği ve bebeklerde boğulmaya sebep olabileceği için belirli bir yaş grubu öncesi bebekler için oldukça tehlikelidir. Peki, bunların dışında bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat edilmeli?

Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli?

Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli? Çocuğunuz için oyuncak seçerken en çok önem vermeniz gereken nokta, aldığınız oyuncağın çocuğunuzun yaşına uygun olmasıdır. Oyuncak çocuğunuzun gelişimine, gereksinimlerine, yeteneklerine uygun olmalı ve aynı zamanda kullanışlı olmalıdır. Oyuncağı üreten firmaya güvenmiyorsanız, firmanın adını daha önce hiç duymadıysanız o oyuncağı kesinlikle çocuğunuza almamalısınız. Bildiğiniz ve güvendiğiniz bir oyuncak firmasına ait ve üzerinde güvenlik açıklaması bulunan oyuncakları satın almayı tercih etmelisiniz.

Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli? Aynı zamanda çocuğunuz oyuncağı rahat bir şekilde kavrayabilmeli, tutabilmelidir. Bu nedenle oyuncak tercihi yaparken, oyuncağın boyutlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Sağlam, kolay kırılmayan ve pratik bir şekilde temizlenebilen oyuncakları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Renkli olan oyuncaklarda ise zehirsiz boya malzemeleri ile boyanmış olan oyuncakları tercih etmeniz çocuğunuzun sağlığı açısından son derece önemlidir.

Çocuğunuz oyuncağı eline alacak, kimi zaman ağzına koyacaktır ve zehirli maddeler ile boyanmış oyuncaklar çocuğunuzun sağlığına zarar verebilmektedir. Seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli noktada çocuğunuzun boğazından geçemeyecek boyutlara sahip olan oyuncakları tercih etmeniz olacaktır.

Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli?
Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli?

0-12 ay bebeklerde oyuncak seçimi

Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli yazımıza devam edecek olursak, küçük yaşlardaki bebekler için uzun ipli, kordonlu oyuncaklar son derece tehlikelidir ve boğulma riskine sebep olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle bu oyuncaklardan uzak durmanız gerekmektedir. Bir oyuncak satın alırken oyuncağı elinize alarak mutlaka incelemelisiniz. Herhangi bir kırık parçası, sert ya da sivri madde olmadığından emin olmalısınız.

Boya kalemleri satın alırken ise küçük bebekler için özel olarak üretilmiş olan kalemleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Oyuncak mağazaları dışından ya da üreticisinin adını taşımayan oyuncakları kesinlikle almamalısınız. Pille çalışan oyuncaklarda, pilin konulduğu yerin vidalarının açılmayacak şekilde sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Son olarak ise bebeklerde oyuncak seçiminde nelere dikkat etmeli yazımızda oyuncaklarda bulunan etiket ve kordonları koparmadan çocuğunuza oyuncağı vermemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz.

Bebek Oyun Alanları Sağlıklı mı?

Havaların bir hayli sıcak olduğu keyifli yaz günlerinde bebekler evlere tıkalı kalmak yerine dışarıda onlar için özel olarak tasarlanmış olan bebek oyun alanlarında yaşıtları ile oyun oynayarak eğlenceli zaman geçirmeyi seçmektedirler. Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli? Bebek dışarıda oyun oynayarak hem çok miktarda temiz hava almakta, hem de kendileri için bir hayli daha sağlıklı olacak biçimde egzersiz yaparak sosyalleşme olanağına sahip olmaktadırlar. Bebek oyun alanları sağlıklı mı? Ancak çoğu anneler, bebeklerinin oyun alanlarında oynaması konusunda endişeli olmakta ve bebek oyun alanları daha sağlıklı mı diye düşünmektedir. Kimi zaman tehlikeli durumların yaşanabileceği oyun alanlarında alınabilecek bazı önlemler ile hem siz hem de çocuğunuz keyifli zaman geçirebilirsiniz.
Bebek Oyun Alanları Sağlıklı mı?
Bebek Oyun Alanları Sağlıklı mı?

Bebek oyun alanlarında, bebeklerin ebeveynlerinin denetimi altında olması oldukça önemlidir. Böylece tehlikeli olabilecek davranışlar engellenebilmekte ve acil bir durumda ilk yardım uygulaması aileler tarafından anında yapılabilmektedir. Bu sebeple bebeklere muhakkak bir yetişkinin refakat etmesi oldukça önemlidir. Bebek oyun alanları sağlıklı mı? Oyun alanlarında hem de bebeklerin yaş gruplarına göre farklı alanlar oluşturulmalıdır. Böylece büyük bebekler küçük bebeklerin oyunlarına müdahale etmez ve tehlikeli durumların ortaya çıkması da engellenmiş olur. Bu durumun kontrol edilmesi için de bebeklerin muhakkak yetişkin denetiminde oyun oynaması gerekiyor. Yetişkinler gerektiği takdirde duruma müdahale edebilmelidirler.

Bebeklerin Oyun Alanları Sağlıklı mıdır? Bebeklerin oyun alanları daha sağlıklı mı diye düşünen ebeveynlerin park zeminlerini de kontrol etmesi gerekiyor. Park zeminleri bebeklerin yaralanmalarının engellenmesi açısından çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Park zemininin darbeleri emici bir özelliğe sahip olması gerekiyor. Asfalt veya beton zeminler bebek oyun alanları için hiç uygun değildir.

Toprak veya çimen zeminlerde hava koşullarına göre emicilik özelliğini kaybedebileceği için önerilmemektedir. Bebek oyun alanları için genelde kauçuk veya kum zeminler tercih edilmelidir. Çakıl zeminlerde bir hayli uygundur, fakat 3 yaşın altındaki bebeklerin çakılları yutma ihtimaline karşı ailelerin küçük bebeklerini çakıl zeminli oyun alanlarına götürmeleri öneri edilmez. Zemin kaplaması kalınlığı da bir hayli önemlidir. 60 cm yüksekliğinde bir ekipman için 5 cm kalınlığında bir kaplama gerekiyor. Bir bar içerisinde 2 adeti aşkın salıncak da bulunmamalıdır. Bu salıncakların kapalı oturak biçiminde olması bebeklerin güvenliği için oldukça önemlidir.

Bebek oyun alanları daha sağlıklı mı sorusu akla geldiğinde dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer önemli nokta da park içerisinde sivri köşelerin olmamasıdır. Ekipmanların kesinlikle sivri köşeleri olmamalı ve oyun alanları etrafında trafikten uzak tutacak çitlerin bulunması oldukça önemlidir.

“Bebeklerde oyuncak seçimlerinde nelere dikkat etmeli?” üzerine 22 yorum

 1. anne olmadığım konuyla alakalı çok şey bilmiyorum ama bebeklere kumaş malzeme verilmez zararlı neyden yapıldığı belli olmayan oyuncaklarda verilmez

  Cevapla
 2. Çok önemli bir konu anlatılmış bebeğimin gelişimi için en dikkat ettiğim olaydır bilgiler için teşekkürler

  Cevapla
 3. bebeklere verilecek oyuncak konusu gerçekten çok önemli. kendi çocuğundan biliyorum küçük ağıza girebilecek oyuncaklar kesinlikle tercih edilmemeli ayrıca kullanılan malzemeler bebek hassasiyetine uygun olmalıdır

  Cevapla
 4. Gerçekten çok güzel bilgili ve yararlı bebekler için oyuncak önerileri vermişsiniz yaziyi keyif alarak okudum hiç sıkilmadan elinize emeğinize sağlık başarılarınız devamini dilerim

  Cevapla
 5. Makaleniz cok bilgilendirici.Organik kolay temizlenebilen oyuncaklar kullaniyor cevremdekiler.Gayet mantikli geliyor.

  Cevapla
 6. Çok faydalı olduğunu düşündüğüm ve istifade ettiğim bir paylaşım olmuş bilgilendirme için teşekkür ederim

  Cevapla
 7. Verdiğniz tüm bilgiler doğru gerçekten çok teşekkürler kaç tane site baktım en doğrusu bu diye düşünüyorum verdiğiniz bilgiler işime çok yarıycak

  Cevapla
 8. 3 çocuk annesi olarak sitenizi çok yararlı buluyorum. Oyuncak seçimi ile ilgili makale de yine aynı şekilde, ben ve diğer annelerin anne adaylarının faydalanacağı çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

  Cevapla
 9. Hakikaten detaylardırmanız çok hoş olmuş, bazı safsata kişiler bebekleriniz nasil bakıldığını ya da nelerin dikkat ettiğini bilemez. bende bu bilgiler sayesinde bebeğimin oyuncagini kolaylikla çözdüm. teşekkürler çok yardiminiz dokundu.

  Cevapla
 10. Oyuncak seçimi çocuklar için önemlidir plastiği sağlığa zararlı olabilir küçük parçalar boğazına takılabilir dikkat etmek gerekiyor gerçekten bu konuya dikkat çekmeniz gayet iyi oldu

  Cevapla

Yorum yapın