Bebeklerde Kolik Nedir? Nasıl Geçer?

Bebeklerde Kolik Nedir? Kolik bebekler kelimesini daha önce duydunuz mu? Doğumdan itibaren bebeklerde sıklıkla görülen kolik durumu, gaz problemi anlamına gelmektedir. 10 bebekten 3’ünde görülen kolik bebekler durumu, ebeveynler için oldukça zor bir durum olabiliyor. Bebeğin sıklıkla ağlaması ve huzursuz olması, hem ebeveynleri hem de bebeği olumsuz etkiliyor. Bebeğinizi rahatlatmanız için kolik bebeklere özel mama ve biberonlar bulunuyor. Bunun yanı sıra doktorunuzun önerileri doğrultusunda kolik tedavisi görmeniz gerekebiliyor. Böylelikle bebeğimde kolik rahatsızlığı var sorusu ortadan kalkmış oluyor.

Bebeklerde Kolik Nedir?

Çoğu yeni doğanın, ilk altı hafta içerisinde bu mide rahatsızlığından belli bir ölçüde muzdarip olduğunu görüyoruz. Bu, bebeklerin yeni oluşan sindirim sisteminin sütü emmeyi, besinleri işlemeyi ve sonra vücutlarından atmayı öğrenmesinden kaynaklanır. İlk iki ay annenin de süt hacmi değişip artacağından, bebeğinizin kendini ara sıra rahatsız hissetmesi çok normaldir.

Bu durumda emzirmenin size çok büyük yararı olacaktır. Anne sütündeki enzimler bebeğinizin bağırsaklarının gelişmesini sağlar. Unutulmaması gerekli olan bir diğer nokta da bebeğiniz için anne sütünü hazmetmenin, mama formüllerini hazmetmekten çok daha kolay olacağıdır.

Bebeğinizin midesi büyüdükçe ağrı ve gaz nöbetleri yaşaması çok normaldir. Bebeklerde Kolik Nedir? Bizim yerine getirmemiz gerekli olan şey, bu dönem geçene kadar onları elimizden geldiğince rahat ettirmeye çalışmak olmalıdır. Genellikle bir sarılma, pozisyon değişikliği, yeni bir gaz çıkarma seansı ya da miniğimizin karnına yapacağımız yumuşak bir masaj bir hayli işe yarayacaktır. Gaz çıkarıcı ilaçların da yararı olabilir, fakat bunları kullanmadan muhakkak doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Kolik, 3 hafta ya da daha fazla süre boyunca, haftada 3 gün, günde 3 saat kadar kontrol edilemeyen ağlama biçiminde tanımlanmıştır. Koliği anlatan bu üçlü durum, bebeğinizdeki sorunun teşhisi için size yardım edecektir.

Bebeklerde Kolik Nedir?
Bebeklerde Kolik Nedir?

Bebeklerde Nasıl Geçer?

Bebeklerde Kolik Nedir? Kolik, bebeğin genelde öğleden sonra ve akşamları nedensiz yere attığı çığlıkları ve ağlamayla karışık sızlanmaları açıklamak için kullanılacak olan bir terimdir. Eğer bebek gün boyunca sakinken akşamları huzursuz oluyorsa, bunun nedeni çoğu zaman yorgunluktur. Bebeğiniz büyüdükçe akşamları kendiliğinden sakinleşmeyi öğrenecektir. Ancak bazı bebekler, yalnızca yorgunluk olarak tanımlanamayacak çok daha şiddetli bir mide rahatsızlığından sıkıntı çekerler. Bebeğiniz dizlerini karnına çekiyorsa, karnı şişse , yüksek bir perdeden ağlıyor/çığlıklar atıyorsa, ona sarılmanıza ve rahatlatmak için yaptıklarınıza rağmen sakinleşemiyorsa muhtemelen koliktir. Kolik atakları, onu her besleyişinizden sonra ya da yalnızca akşamları gelebilir.

Uzmanlar ilk haftalarda beslenme ile alakalı katı bir rutin uygulamayı önermiyor. Bebeklerde Kolik Nedir? Ancak bebeğinizin sindirimini çok daha iyi çalıştıracağından her defasında azar azar beslemek yerine eksiksiz olarak doyurmak kesinlikle daha iyi bir yöntem. Unutmayın, biz yetişkinlerin sindirimi için de bütün gün bir şeyler atıştırmak yerine düzgün bir beslenme çok daha iyisi.

Bebeğinizi biberonla beslemeye başladıysanız, doğala en yakın emzirme şeklini sunan bir biberon kullanmaya dikkat edin. En iyisi anti-kolik valfi olan biberonları seçmektir. Bu tip biberonlar havanın miniğinizin karnına gitmesini engellerken, biberonun içerisine dolmasını sağlar. Bu sayede bebeğiniz doğala en yakın şekilde emecek ve sütün akışını kontrol edebilecektir. Philips Avent biberonların koliği azalttığı ve engellediği klinik olarak ispatlanmıştır. Bebeğiniz beslenirken AVENT emzik eteğindeki valfler esneyerek, şişeye hava girmesine olanak veririr. Dolayısı ile vakum oluşmasını engeller. Bu, bebeğin biberonu anne göğsünü emdiği şekilde emebilmesini sağlar. Çıkan ıslık benzeri hafif sesi dinleyin ve hava kabarcıklarının sütün yüzeyine çıkarak patladığını görün. Bu, havanın bebeğin midesine değil biberonun içerisine gittiğinin garantisidir

Aslında koliğin gerçekte neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Her ne kadar bebeğinizi çokça sıkıntıya soksa da bunun ciddi bir durum olmadığını biliyoruz. Kolikle başa çıkabilmek için Bebeklerde Gaz Sancısını ve Koliği Gidermenin Yolları adlı yazımızda vermiş olduğumuz önerileri okumanızı tavsiye ediyoruz. Kolik semptomları bebeğiniz büyüdükçe, yaklaşık 3 – 4 aylıkken kendi kendine geçecektir. Bu süre içinde vermiş olduğumuz bilgiler umarız işinize yarar.

Yorum yapın