Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır? dediğinizi duyar gibiyim. Doğumda 3.5 ya da 4 kilogram olan sakin bir bebek 3.5 ilâ 4 saat dolu bir mideyle oturabilir. 24 saatte 8 – 7 defa beslenmek ister. Anne ve babalar, şöyle bir rehber olarak 4’er saatlik aralıklı bir plân yapabilirler. (Saat 6 da, saat 10 da, 12 de, 18 de ve 2 de.) Fakat bebek aç görünüyorsa onu daha erken doyurmaya da hazır olmalısınız. Eğer biberondan bol mama içiyorsa bir saat önce, meme emiyor ve süt miktarı henüz belli değil ise onu 2 saat evvel doyurmanız gerekebilir.

Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Eğer belirli doyurma saati geldiğinde bebeğiniz uyuyorsa onu uyandırabilirsiniz. Kendisini beslenmeye zorlamayın. Son doyurmadan 4 saat sonra uyandırılan bir bebek bir kaç dakika sonra müthiş acıkacaktır. Fakat o ağzını açıp bağırır bağırmaz kendini doyurmaya kalkmayın. O anda bebek aç olup olmadığından emin değildir. Fakat 10 ya da 15 dakika sonra bebek açlıktan olanca sesiyle ağlıyorsa daha fazla beklemeyin. Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır? Ya dört saatlik programa ne olacak? Bebek bu arada uzun uzun uyuyabilir ve gelecek doyurma saati uyanarak programı düzene koyar. Bunu gündüz yapmazsa gece uyuyarak programı düzene sokar. Bebek daha erken her 3 saatte bir uyanıyorsa, bu onun dört saat yetecek kadar besin almadığını gösterir.

Eğer bebeğe meme veriliyorsa onu daha sık emzirin. Çok aç görünüyorsa iki saatte bir meme verin. Memelerin böyle sık boşalması daha sonraki günlerde sütün fazlalaşmasını sağlayacaktır. Bebek daha fazla süt içerse daha fazla dayanabilir. Eğer bebek biberonla mama alıyor ve her mamayı bitirmesine rağmen daha erken uyanıyorsa doktorla mamayı arttırma konusunu görüşün.

  • Bir rol model olmayı
  • Yemek yeme ustalıklarını öğretmeyi
  • Dışarıdaki kaynaklardan yararlanmayı öğreneceksiniz.
Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?
Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır? Aşırı kilogram ve obezite denilen bir hastalık çocuklar arasında yaygınlaştı, tip 2 diyabet çocuk sayısı hiç olmadığı kadar arttı. Birçok faktör bu hastalığın yayılmasında sorumluluk sahibidir, bunlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Çok yağlı yiyeceklerin tüketilmesi
  • Aşırı miktarlarda yüksek kalorili meyveli içecekler ve diğer renkli içecekler
  • Bilgisayar ve televizyon karşısında daha fazla zaman harcamak ve egzersiz yapmamak
  • Tip 2 diyabet oluşma riski bir tarafa, çocuklar hem kendilerine olan güvenlerini kaybederek ve hem de yaşıtları arasında daha az kabul görerek aşırı kilogram durum­larının bedelini çok ağır ödüyorlar.

Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır? Aşırı kilogramlı çocuklar için, sen bu kilogram için çok kısasın diye yapılan eski şaka hala geçerli. Çocuklar sıklıkla aşırı kilogramlarıyla beraber uzuyorlar. Bir ebeveyn olarak, sizin göreviniz çocuklarınız büyüyüp boyları uzayana kadar onları normal kilogramlarında tutmak, aşırı kilogram almalarını engellemektir.

Bu bölüm, diyabetik çocuğunuzun daha sağlıklı yemek yeme alışkanlıklarını nasıl edinebileceği açıklıyor. Siz çocuğunuzun yaşamında önemli bir güçsünüz ve çok büyük şeyler yapabilirsiniz, çocuğunuz büyürken onun varlığını hem nicel hem de nitel olarak nitelikli bir hale getirebilirsiniz. Bebek Beslenme kategorisi yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

“Bebeklerde Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın