Bebekler Ne Kadar Beslenmeli?

Bebekler Ne Kadar Beslenmeli? En iyisi bebeğin dilediği gibi toplamasıdır diyebiliriz. Bir çok bebek ne kadar toplamaları gerektiğini bilirler. İhtiyaçlarından daha fazla besin verildiği zaman bebekler bunu kabul etmezler. Eğer daha az verilirse o zaman bebekler doyurma saatinden daha erken uyanarak ve yumruklarını yiyerek açlıklarını gösterirler.

Bebekler Ne Kadar Beslenmeli?

Vasat bebeklerden bahsedebiliriz ama hiç bir bebeğin vasat olmadığını hatırlarsanız tabii. Bir doktor vasat bebekten bahsederken yalnızca çabucak toplayan bebekler, yavaş yavaş toplayan bebekler ve orta karar toplayan bebekleri kasdetmektedir. Bir bebek yavaş yavaş toplayacak tip olabilir. Bir diğeri ise çabucak toplayan cinstendir.

Bir bebek yavaş yavaş topluyorsa bu onun böyle toplaması gerektiğine işaret etmez. Eğer o her zaman açsa bu bebeğin çabucak toplayabileceğinin iyi bir işaretidir. Pek nadir olarak ağır toplama hastalığa işaret eder. Ağır toplayan bebeği doktorun muntazam olarak görmesi ve onun daha sağlıklı olduğunun anlaşılması gerekir.

Bebekler Ne Kadar Beslenmeli? Zaman zaman oldukça iyi huylu bir bebeğin yavaş yavaş topladığını ve kendinin aça benzemediğini görürsünüz. Fakat ona daha fazla yiyecek verirseniz o bunu memnunlukla kabullenir ve daha çabuk toplar. Açıkçası az besin verildiği için her bebek ağlamaz.

Bebekler Ne Kadar Beslenmeli?
Bebekler Ne Kadar Beslenmeli?

Ortalama bir bebeğin doğumdaki ağırlığı 3,5 kilogramdur. 5 aylıkken 6,5 kilogram olur. Yani ortalama bir bebek 5 aylıkken doğum kilogramsunun iki misline çıkar. Fakat bilinen gerçeklere göre doğuştan ufak olan bebekler sanki diğerlerine yetişmek İster gibi daha çabuk büyümektedirler. Daha iri doğan bebekler 5 aylık olunca pek de doğum kilogramlarının iki mislini bulamazlar.

Bebekler Ne Kadar Beslenmeli? Vasat bir bebek ayda dokuz yüz gram kadar toplar. (Haftada yüzelli ilâ iki yüz yirmi beş gram kadar alır.) Bu ilk üç ayda böyledir. Tabii bazı sağlam bebekler daha az bazıları ise daha fazla toplarlar. Ondan sonra toplamada ağırlaşma olur. Bebekler Ne Kadar Beslenmeli? Bebek saftı aylskken toplama ayda dörtyüzellî grama (haftada yüzon grama) düşer. Bu üç aylık bi** devrede epey çok büyük bir düşüştür. İlk senenin son üç aymda toplama ayda 300 gram civarındadır. (Yani haftada elli ya da yetmişbeş gram). İkinci senede ise çocuk ayda ikiyüzyirmi gram toplar.

Bebek büyüdükçe onun daha yavaş yavaş topladığım görürsünüz. Ayrıca topiama intizamlı da değildir. Meselâ diş çıkarma bebeğin iştahının bir kaç hafta kapanmasına sebep olabilir. Bu arada bebek hiç toplamayabilir. O kendini daha rahat hissedince iştahı açılır ve kilogramsu da birdenbire artar.

Bir bebeğin haftalık gelişmesinde kesin bir karara varamazsınız. Bebek her tartılışında ağırlığı, onun en son ne zaman idrarını ettiğine, bağırsaklarının son çalışmasına, en son ne zaman doyurulduğuna bağlıdır. Bir sabah, onun geçen hafta içinde yalnızca yüz gram aldığım anlar halbuki ondan evvel her zaman iki yüz gram aldığım düşünürseniz sakın bebeğin aç kaldığını ya da onda bir bozukluk olduğunu sanmayın. Bebekler Ne Kadar Beslenmeli? Bir hafta daha bekleyerek ne olacağına bakınız. Belki o az toplamasını karşılayabilmek için bu sefer çok daha fazla toplayacaktır. Bebeğin büyüdükçe daha ağır toplayacağını da her zaman hatırlayınız.

Bebek Beslenme Kategorimize göz atmayı unutmayın. Aynı zamanda beslenme ürünlerine de göz atabilirsiniz.

“Bebekler Ne Kadar Beslenmeli?” üzerine bir yorum

  1. Ablam yeni anne oldu ve bebek beslenmesi bu makalelerden oldukça fazla faydalanıyor çoğu makaleler bende okudum ve çok faydalı bilgiler barındırıyor

    Cevapla

Yorum yapın