Bebekler İçin D Vitamini İçeren Yiyecekler

Bebekler İçin D Vitamini İçeren Yiyecekler arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bebeğinizin D vitamini eksikliği bulunuyorsa ve de bu eksikliği gıdalardan temin etmek istiyorsanız, aşağıda yer alan besinler tüketilmesi durumunda D Vitamini eksikliği giderilecektir. Özellikle güneş görmeyen bebeklerde sıklıkla görülen D Vitamini eksikliği, bazı zamanlarda farklı durumlarda ortaya çıkabiliyor.

Uzmanlar, her insan için günlük ortalama 20 dakika güneşte durulması gerektiğini ve tüm vücudun güneş görmesi gerektiğini söylüyor. Vücut güneş ışınlarını sentezleyerek D vitaminine dönüştürdüğü için bu aktivitenin günlük yapılması öneriliyor. En büyük D vitamini kaynağının da güneş olduğunu belirtelim.

Yeterli miktarda D vitamini almayan çocuklarda ve bebeklerde, ilerleyen yaşlarda kemik hastalıkları problemi nüks edebiliyor. Bu yüzden yeteri kadar D vitamini almak gerekiyor. Bebeğinizin sağlığı için D vitamini içeren besinleri tükettirmeniz ve onu teşvik etmeniz gerekiyor. Vücudun günlük 1000 birim D vitamini ihtiyacı olduğunu düşünürsek 20 dakikalık güneşlenme bu ihtiyacımızı karşılıyor. Aşırı derecede D vitamini almak ise hastalıklara sebebiyet veriyor. Bu hastalıkların başında; böbrek taşı ve böbrek yetmezliği geliyor.

Bebekler için D vitamini içeren besinler ise, günlük ihtiyacını karşılamak için bir destek oluşturmaktadır. Bebekler İçin D Vitamini İçeren gıdalar ve ek takviyeler, doğal olduğu sürece vücuda bir eksi etkisi bulunmuyor. Tabii ki bu besinlerin vücuda alerjisi olup olmadığını da bilmek gerekiyor. Bebekler İçin D Vitamini önerisi ise aşağıda yer almaktadır.

Bebekler İçin D Vitamini İçeren Yiyecekler

 • Süt, yoğurt, ayran ve peynir içeren doğal gıdalar
 • Tereyağı içeren besinler
 • Yulaf ve buğdaylı ürünler
 • Ton balığı ve somon
 • Tatlı patates ve mantar
 • Yumurtanın sarısı ve maydanoz

Bebeğinizin ay veya yaş grubuna göre yukarıda yer alan besinleri içeren tüm yiyecekleri tüketmesi durumunda D vitamini eksikliği giderilecektir. Annelerin en çok sorduğu sorular arasında yer alan bebekler için d vitamini ocean ise oldukça tercih edilen bir ek takviyedir. D Vitamini içeren bebek yiyecekleri tercih etmeniz, bebeğinizin günlük D vitamini ihtiyacını almasını sağlayacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi günlük 20 ila 30 dakikalık güneşlenme, günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Eğer bebeğinizi yeteri kadar güneşe çıkarmıyorsanız, D vitamini eksikliği ile karşılaşmanız muhtemel. Aynı şekilde siz de yeteri kadar güneşe çıkmıyorsanız ve D vitamini içeren besinler tüketmiyorsanız, D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

“Bebekler İçin D Vitamini İçeren Yiyecekler” üzerine 6 yorum

 1. D vitamini çoğu şeyle ilişkili. Güneşten alınamıyorsa takviye şart maalesef. Elinize sağlık.

  Cevapla
 2. Günümüzde en çok sorun olan konu bu özellikle bebekler için d vitamini çok önemli bilgilendirme için teşekkür ederim

  Cevapla
 3. Arada gunese cikma ve takviyeyle saglikli bunyeli cocuklar yetistirebiliriz.Sadece disardan almak cok mantikli gelmiyor kaynagindan yani gunesten de faydalanmaliyiz.Yazi cok net bilgilendirici.

  Cevapla
 4. Çocuklar içir D vitamini. Özellikle güneş görmeyen ve kış aylarında çok önemli.Ton balığı ve somon.süt ürünleri vb. Bu konuda bol besinler

  Cevapla

Yorum yapın