Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?

Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı? Bebekler yapıları gereği yetişkin insanlardan çok daha hassas bir vücut yapısına sahiptir. Doğumundan sonra ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gereken bebeklerin daha sonra birkaç ayda anne sütüne ihtiyacı olabilmektedir. Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?;Annelerin bebeklerinin beslenmeleri konusunda yeterli bilgiye sahip olması ve bebeğini sağlıklı bir şekilde beslemesi gerekmektedir.

Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?

Peki, bebeklerde katı gıdaya ne zaman geçilmeli? Bebeklerin normal yeme düzenlerine geçmeleri bebeğin beslenme türüne bağlı olarak değişebilmektedir. Anne sütünü alan bebeklerde ilk 6 ay katı gıdaya geçilmesine gerek yoktur. Anne sütünün içerisinde bulunan besin değerleri bebeğin ihtiyacını eksiksiz bir şekilde karşılamaktadır. Bebeklerin katı gıdaya geçebilmesi için iskelet sistemleri de son derece önemlidir. Anne sütünü içerken başının dik durmasına gerek olmayan bebeklerin katı gıdaya geçmeden önce başlarını dik tutabilmeleri gerekmektedir.

Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?
Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı?

Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı? Bebeklerin anne sütünden sonra katı gıdaya geçecekleri en doğru besin ise yoğurttur. Yoğurt tadı bebeklerin hoşuna giden bir tattadır ve bu nedenle de itiraz etmeden yerler. Aynı zamanda annenin evde pirinç unu ile hazırlayabileceği bebek mamaları da bebeklerin katı gıdaya geçmesinde uygun besinler arasında yer almaktadır. Bebeklerde özellikle de 7 aydan sonra desteksiz bir şekilde ve dik oturabilmeleri gerekmektedir.

Bu sayede katı gıdaları alması çok daha kolay olmaktadır. Bebeklerde doğuştan gelen bir itme refleksi bulunmaktadır. Bu itme refleksleri ile aldıkları besinleri dilleri yardımı ile dışarı atmaktadırlar. Bu nedenle de bebeğinizin katı gıdaya başlamadan önce ufak bir parça ekmek ya da gevrek yardımı ile bebeğinizin itme refleksini kontrol edebilirsiniz. Bebeğinize verdiğiniz besini size geri itiyorsa katı gıda için bir süre daha beklemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda meyveler de bebeklerin en çok sevdikleri katı gıdalar arasında yer almaktadır.

Süt ile hazırlanmış meyve püreleri bebekler tarafından son derece sevilmekte ve tüketilmektedir. Bebeğinizin 5 ya da 6 aylık olduğu zamanlarda sebzeleri de verebilirsiniz. Patates, havuç veya domates gibi sebzelerin bebekler için faydalı olmaktadır. Fakat gaz yapıcı olan lahana, patlıcan gibi sebzelerin bebeğinizin daha ileriki zamanlarında vermeyi denemelisiniz. Bebeğinizin yeme alışkanlığını bebeklikten öğretebilirsiniz. Bebeğinize meyve püreleri hazırlarken posalı olarak vermeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda bebeğinize kucakta yemek yedirmekten ziyade ana kucağına oturtabilirsiniz. Bebeğinizin yemek yeme alışkanlığının daha iyi olabilmesi için yemek yemeden önce bir önlük takabilirsiniz. Bu sayede ileride de bu alışkanlığa sahip olabilir.

Yorum yapın