Anne sütü faydaları nelerdir?

Anne sütü faydaları nelerdir? yanıtını arıyorsanız, bu sayfada Anne sütü faydaları nelerdir?;yanıtını bulabilirsiniz. ‘Kadınlar çocuklarını tam 2 yıl emzirirler.’ (Bakara 223) Söze bu ayetle başlamak istedik çünkü anne sütü tam bir mucize kaynağı. Anne sütü ile ilgili pek çok hadis ve ayetler mevcut. Çünkü anne sütü sadece çocuk için değil anne için de bulunmaz bir nimet. Anne sütü bileşimindeki maddeler sayesinde hem yeni doğan bebek için mükemmel bir besin kaynağı hem de anne ve bebeğin hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlayan, bağışıklık sistemini onaran mükemmel bir sıvı.

Anne sütü bileşeni nasıldır?

Anne sütü , Yüce Yaradan tarafından kontrol edilerek ihtiyaca göre ayarlanır. Şüphesiz ki erken doğum yapmış anne ile normal doğum yapmış annenin sütleri farklı değerler içermektedir. Emzirmenin ilk başlangıcında yağı az olan anne sütü emzirmenin sonuna doğru yağ miktarını giderek artırır ki bu da çocuğun doyumunu kolaylaştırır. Hatta sabah verilen süt akşam verilene göre daha yağlıdır. Burada amaç çocuğun aldığı sütün hazmını kolaylaştırmaktır.

Memede ve annede hastalık yok ise anne sütü sterildir ve çocuk istediği kadar emebilir. Anne sütü çocuğun içebileceği ideal sıcaklıktadır. Anne sütü içerisinde mineraller ve A, C D vitaminleri vardır.

Yeni doğan bir bebeğin beyin fonksiyonlarının %75 ‘i 2 yıl içerisinde oluşmaktadır. Bu nedenle anne sütü beyin fonksiyonlarının sağlıklı gelişebilmesi için oldukça büyük öneme sahiptir ve mutlaka anne rahatsız değil ise ve çocuk süte karşı alerji geliştirmiyor ise 2 yıl emzirilmelidir.

Anne sütü faydaları nelerdir?
Anne sütü faydaları nelerdir?

Anne sütü faydaları nelerdir?

  • Anne sütü iltihap kurutucu bir özelliğe sahiptir. Kulak iltihabı gibi durumlarda kulağa damlatılarak tedavi gerçekleştirilir.
  • Bebeğin yaşayacağı göz rahatsızlıklarında göze hijyenik olması şartı ile 2-3 damla damlatılabilir.
  • Anne sütü alan bebeğin obezite olma ihtimali azdır.
  • Anne sütü ishali önleyici maddeleri bünyesinde içerir.
  • Anne sütü alan bebekte pişik, kabızlık, karın ağrısı gibi durumlar az görülmektedir.
  • Anne sütü bebek için doğal sakinleştiricidir.
  • Emzirme yolu ile anne bebek arası ilişki gelişmektedir.
  • Anne sütü bebeğin zeka gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.
  • Annenin ilk gelen sütü bebeğin ilk aşısı olarak görülebilir.

Yorum yapın